20 C
Скопје

Мигранти избегаа од кампот во близина на Велика Кладуша, каде има најмногу позитивни на ковид-19

55 мигранти избегаа од карантинот на кампот „Мирал“ во Велика Кладуша и ја прескокнаа оградата, а никој не се ни обиде да ги запре, изјави денес министерката за здравство на Унско-санскиот кантон (УСК), Нермина Ќемаловиќ.

Според податоците на Институтот за јавно здравје на тој кантон, повеќето заразени мигранти се наоѓаат во кампот „Мирал“, каде има околу 150, а 80 изолирани.

Во кампот „Бориши“ беа заразени 45 мигранти и 12 работници од кампот, кампот „Седра“ има 11 позитивни, додека се чекаат резултатите од тестирањето на примероци од 152 вработени, објави регионалната телевизија Н1.

Епидемиолошката состојба е поповолна во прифатниот камп „Уживак“, во близина на Сараево, каде што од почетокот на пандемијата, бројот на позитивни на коронавирусот не беше ни двоцифрен. Во тој камп сега има 700 мигранти.

Заменик директорот на Службата за надворешни работи, Мирсад Бузар, изјави дека има 4,300 мигранти во шест прифатни центри во БиХ.

Тие се „и во напуштени и уништени згради, куќи и фабрики или се селат од град во град. Според последните информации бројот на таквите мигранти се движи од 1.500 на 1.700. Вкупниот број мигранти во БиХ е 6.000“, рече Бузар.

Извор:Бета

Поврзани вести

ВИДЕО I Индонезија: Вулканот Синабунг почна да исфрла облаци од пепел

Слободен печат

Деспотовски: Од почетокот на годинава потпишани пет договори, а се преговора со повеќе за над 300 милиони евра инвестиции

Слободен печат

СЗО: Повеќе случаи на ковид-19 се пријавени ширум светот во последните две недели отколку во првите шест месеци од пандемијата

Слободен печат

Николоски: Луѓето осудени за настаните од 27-ми април не се терористи

Слободен печат

Бајден нуди заживување на нуклеарниот договор: Иран бара „преку леб погача“?

Слободен печат

„Синофарм“ понуди поддршка на програмата Ковакс за обезбедување вакцини за сиромашните земји

Слободен печат

Остави Коментар