Мицотакис: Воскресението ќе го осветлува нашиот пат сè додека животот не се врати во нормалниот ритам

Светлината на Воскресението ќе го осветлува нашиот пат сè додека животот, чекор по чекор, не се врати во нормалниот ритам. Дотогаш, да не го ставиме во опасност она што нѐ направи пример за целиот свет, рече грчкиот Премиер Кирјакос Мицотакис во неговата честитка до граѓаните по повод Велигден, јави дописничката на МИА од Атина.

Мицотакис се осврна на фактот дека оваа година големиот Христијански празник е поразличен, граѓаните го слават дома, почитувајќи го препораките од експертите, и со дисциплинирано ги следат правилата, односно „агонијата станува битка, а привремените ограничувања стануваат светли дестинации”.

-Прославуваме поинаков Велигден. Под истото пролетно сонце, но без црквите, без нашите пријатели и без нашите традиционални обичаи. Оваа година, Страсната седмица траеше повеќе од 50 дена. Но, Воскресението веќе го осветлува патот до радосен излез од бурата на пандемијата. Со дисциплина и солидарност ги спречивме првите бранови. Го заштитивме јавното здравје. И, останувајќи на истиот пат, наскоро ќе започнеме со постепено преминување во нова ера, во која многу работи ќе бидат сменети, порача грчкиот Премиер.

Прочитајте и...  Акар: Ерменија да ја заврши окупацијата на Азербејџан (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

На секои 16 секунди во светот умира по еден заразен – досега над милион починати од ковид-19

Слободен печат

Висат одлуките на претседателот на државата!

Платформата падна уште на првото тестирање

Михаило Донев

Одбележан Денот на Бошњаците со свечена академија

Слободен печат

Пашинјан до Гутереш: Турција има пристрасна позиција во акциите на Азербејџан

Слободен печат

Амазон отвора 3.500 работни места во Канада

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Османи на средба со Вархеји, главна тема почеток на преговорите со ЕУ

Слободен печат

Дачиќ бара отворање на прашањето за двојно државјанство со Црна Гора

Слободен печат

Нелсон: Борбата против трговијата со луѓе клучна за БиХ да не ја загуби помошта од САД

Слободен печат

Со брзи тестови до пошироко тестирање од ковид-19

Слободен печат

Новата учебна година со различни модели и услови за настава

Слободен печат

Итна седница на СБ на ОН за Нагорно-Карабах

Слободен печат