Мицотакис се сретна со Борисов во Солун

Европската перспектива на Западен Балкан беше една од темите за кои разговарале премиерите на Грција и Бугарија на нивната денешна средба на маргините на Самитот во Солун, а Кирјакос Мицотакис на Бојко Борисов му рекол дека е подготвен да преземе соодветни иницијативи за европската иднина на земјите од регионот, јави дописничката на МИА од Атина.

Како што соопштуваат од кабинетот на грчкиот премиер, на средбата станало збор и за неодамнешните заклучоци од Европскиот совет на 17 и 18 октомври.

-Премиерот ја потврди долгогодишната позиција на Грција за поддршка на европската иднина на Западен Балкан, што ќе придонесе за обезбедување мир, стабилност и просперитет во поширокиот регион. Мицотакис рече дека е подготвен да преземе соодветни иницијативи во оваа насока, потенцирајќи паралелно дека грчката поддршка за пристапниот процес на Балканот е неразделно поврзан со почитувањето на строгата условеност и со принципот на сопствените постигнувања на кандидатите, соопштуваат од кабинетот на Мицотакис.

Прочитајте и...  Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Грчкиот и бугарскиот премиер разговарале и за бегалското/мигрантското прашање, за билатералната соработка, а било одлучено Високиот совет на соработка меѓу двете земји да се одржи во Кавала во февруари следната година.

Прочитај повеќе

Заев: Целиот демократски свет не охрабри дека сме на вистинскиот пат и дека така треба да продолжиме

Слободен печат

Филипче: Болницата во Кавадарци пример за одговорно работење (ФОТО)

Слободен печат

Болсонаро го одобри законот за задолжително носење маска на јавни места

Слободен печат

Изработен прирачник „Купувам домашно“ со објаснување што сè спаѓа во домашни производи

Слободен печат

Северна Кореја ги отфрли надежите за продолжување на преговорите со САД

Слободен печат

Ново жариште во Италија: Се вратил од Косово и место да седи во самоизолација, правел забава

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Белградската „Штарк арена“ повторно станува ковид-болница

Слободен печат

Вице Заев: Објавените разговори се рекла-кажала лаги од трети лица

Слободен печат

Во Хрватска нови 86 заразени со корона вирус

Слободен печат

На протест во Рим здружните десничарски партии побараа предвремени избори

Слободен печат

Николоски од Прилеп: ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи увоз додека не се откупи домашниот тутун

Слободен печат

Во Црна Гора се одложуваат молитвите, литиите и другите собири на СПЦ

Слободен печат