Мицотакис: Оградата на грчко-турската граница за спречување на мигранти ќе биде готова до април

Новата ограда што ќе биде подигната на грчко-труската граница за спречување на мигранти, ќе биде поставена до април, соопштија од Кабинетот на грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис.

Мицотакис ги посети местата во областа Еврос, североисточна Грција и изјави дека работите бргу напредуваат.

Грчката Влада вработува и дополнителни 400 граничари кои ќе бидат распоредени во Еврос и планира да ја зајакне веќе постојната гранична ограда долга десет километри.

Прочитајте и...  ОН: Создадени услови за влегување во сила на Договорот за вооружување

Поврзани вести

Нови 614 случаи на коронавирус во Србија, три лица починаа

Слободен печат

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Заев за одлуките на Конгресот на СДСМ

Слободен печат

Бугарскиот премиер Борисов е позитивен на коронавирусот

Алек Стојковски

ВИДЕО: Папата Франциск назначи 13 нови кардинали, меѓу нив и првиот црн великодостојник од САД

Слободен печат

ВИДЕО+ФОТО: Протести во Белорусија, истекува ултиматумот на Лукашенко

Илинка Иљоска

Голема акција на полицијата во Охрид, запленети 100 килограми дрога

Остави Коментар