Мицотакис: Кризата за Грција беше трагедија, но на крајот доаѓа катарза

За Грција кризата беше трагедија, но како и во секоја трагедија, на крајот доаѓа катарзата. Од мрачните години излегуваме посилни, помудри и попрагматични, изјави грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на неговото обраќање на Вториот меѓународен трговски саем ЕКСПО во Шангај и додаде дека по 10 многу тешки години грчката економија динамично закрепнува, јави дописничката на МИА од Атина.

Грција вторпат учествува на Саемот, а Мицотакис наведе дека овој пат, учеството е поразлично бидејќи сега Грција веќе излегува од кризата.

– Нашето присуство овде, исто така, ја потврдува важноста на нашите стратешки односи со Кина. Односите меѓу Грција и Народна Република Кина не се нови. Се разви во текот на изминатите децении и нашите врски се прошируваат и зајакнуваат. Меѓутоа, овие односи не се однесува само на трговијата, инвестициите, технологијата, туризмот или економија во целост. Одат многу подлабоко низ времето – истакна Мицотакис и додаде дека постои меѓусебно почитување во грчко-кинеските односи.

Прочитајте и...  Вкупниот број на активни случаи изнесува 3.611, Чаир со најмногу заразени

Грчкиот премиер се осврна и на билатералната економска соработка за која рече дека е двонасочна, а ја спомена и инвестицијата на кинеската компанија „КОСКО Шипинг” (COSCO Shipping) на атинското пристаниште Пиреас, како важна „успешна приказна не само за односите меѓу Кина и Грција, туку и за целиот регион”.

Тој ги спомена и перспективите за зголемување на кинески туристи во Грција, чија бројка сега изнесува нешто помалку од 200.000.

Претседателот на Владата на Грција во рамките на четиридневната посета на Кина за Меѓународниот саем во Шангај се сретна и со кинескиот претседател Си Џинпинг, а нивните разговори ќе ги продолжат и во Атина за една седмица, со оглед на тоа дека од 10 до 12 ноември претседателот на Кина ќе оствари официјална посета на Грција.

Прочитајте и...  Њујорк пост: Еден од десет пациенти никогаш нема да го вратат чувството за мирис и вкус

На средбата во Шангај, според грчки владини извори биле потврдени врските на пријателство и соработка меѓу двете земји и станало збор за областите во кои може да се зајакне и прошири оваа соработка.

Прочитај повеќе

СЗО: Рекордно дневно зголемување на бројот на новозаразени – Нови 212.326 случаи на коронавирус

Слободен печат

Вкупниот број на активни случаи изнесува 3.611, Чаир со најмногу заразени

Слободен печат

Шекеринска од Дебар: Минималната плата ќе биде 20.000 денари

Слободен печат

Силјановска – Давкова: Нема самопочит, без почит кон предците, кон историјата, нема дрво без корен

Слободен печат

Мицкоски: Се пријавувам да бидам првиот кандидат за ветинг на македонската политичка сцена

Слободен печат

Спасовски: Народот ги виде Скопје 2014 во стиропор и ВМРО-ДПМНЕ во криминал и веќе избра сигурна иднина и пари кај граѓаните

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вучиќ ја пофали Македонија дека чесно тестирала и се пофали дека Србија направила најмногу тестови во регионот

Слободен печат

Ахмети од Кичево: Македонија се гордее со Мајка Тереза, ќе се гордее и со премиерот Албанец

Слободен печат

Силен и пороен дожд поплави улици во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Денес е најлошиот ден од почетокот на пандемијата во светот, новозаразени има преку 200 илјади

Слободен печат

Заев: Ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО, со обезбеден идентитет и со признат јазик

Слободен печат

Филипче: Ќе почнеме со изградба на Клинички центар, првиот блок ќе биде готов за четири години

Слободен печат