Мицотакис: Грција нема да толерира нелегални влегувања во земјата

Сакам да бидам јасен: никакви нелегални влегувања во Грција нема да бидат толерирани, ја зголемуваме нашата гранична безбедност, напиша на Твитер грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за обидот бегалци и мигранти од Турција, преку Еврос, да влезат во Грција и додава дека земјата нема да ги трпи последиците од одлуките донесени од други, јави дописничката на МИА од Атина.

– Значителен број мигранти и бегалци во големи групи се собраа на грчко – турската копнена граница и се обидоа, нелегално, да влезат во земјата. Сакам да бидам јасен: никакви илегални влегувања во Грција нема да бидат толерирани, ја зголемуваме нашата гранична безбедност. Грција не сноси никаква одговорност за трагичните настани во Сирија и нема да ги трпи последиците од одлуките донесени од другите. За ситуацијата ја информирав Европската унија – напиша Мицотакис

Прочитајте и...  Вонредна состојба во Солт Лејк Сити, нови протести поради полициска бруталност

Граничниот премин кај Еврос, од претпладнево е затворен, а според турските и грчките медиуми, од страна на Турција насобрани се мигранти и бегалци со намера да влезат во Грција.

Прочитај повеќе

Нема опасност по населението на Гевгелија, 13 мигранти се тестирани за ковид-19

Слободен печат

Мицотакис му изрази поддршка на Вартоломеј за Света Софија

Слободен печат

Павле Трајанов: Без договорите со Грција и Бугарија далеку ќе бевме и од НАТО и од ЕУ

Слободен печат

Орбан го поддржа Мицкоски: Би сакале како победник да го видиме ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Албанија расте бројот на заразени со Ковид-19

Слободен печат

Шахпаска: Не молчете кога е ваш ред да зборувате, секој глас е одлука (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Чулев ги поздрави Турците на турски јазик (ВИДЕО)

Слободен печат

Мицкоски: Цениме дека имавме успешна кампања (ВИДЕО)

Слободен печат

Николовски: За ВМРО-ДПМНЕ зборот враќање постои единствено за враќање на Груевски и обнова на режим

Слободен печат

Илон Маск пред Ворен Бафет, го зазема седмо место на листата на милијардери на „Блумберг”

Слободен печат

Царовска: Време е за 50:50, за силни жени кои што рамноправно учествуваат во создавање на силно општество

Слободен печат

Димитров и Царовска возеа велосипеди низ Скопје: Возиме сите напред кон ЕУ, таму каде што припаѓаме (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат