Мицкоски: Заврши времето на политичари елитисти, ние ќе ги засукаме ракавите и ќе ја обновиме Македонија

Според него, ако имаат можност да направат влада, на маса ќе биде Македонија и додаде дека секој што ќе заокружи за листата на СДСМ, предводена од Љупчо Николовски гласа за разнебитување, за федерализација на Македонија.

Заврши времето на политичари елитисти, на скапи автомобили и фотелји, доаѓа времето на политичари кои ќе ги засукаат ракавите и заедно со народот ќе си ја обноват државата. Обновата е на 360 страници и тоа е читанка со која доаѓаме пред граѓаните, со повеќе од 1.000 проекти и над 1.000 решенија на проблемите, кои ќе почнеме да ги решаваме по 15 јули, нагласи претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вешерашната трибина на коалицијата „За обнова на Македонија” во Крива Паланка.

Тој истакна дека обновата е 25 отсто повисоки плати, 20 отсто повисоки пензии и враќање на старото законско решение за два пати годишно зголемување на пензиите.

– Обновата е најнизок данок во Европа од осум проценти и нула отсто данок на личен доход за вработување лица помлади од 29 години, еден универзитет во еден мандат, реформи во здравството, образованието, правосудството. Обновата се 160.000.000 евра субвенции за земјоделците и 50 отсто субвенции за фасади со проектот како до топол дом, но и бесплатен приклучок за гас, рече Мицковски.

Прочитајте и...  Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Тој рече дека матрицата на СДСМ ја карактеризираат четири чекори.

– Првиот чекор е секогаш предизборна лага, претпоставувам и сега го правеа тоа пред вас, вториот чекор, ако по некоја случајност успеат да направат влада, а не победиле 18 години, но ако и по некоја случајност да направат влада следи национално понижување и срам, третиот чекор, грабеж и криминал, и на крај четвртиот, заробено обвинителство и судство, обвинителство за пресметка со политичкиот противник, а судството за да донесе некоја трас-трас одлука за да се амнестираат – нагласи Мицкоски.

Според него, ако имаат можност да направат влада, на маса ќе биде Македонија и додаде дека секој што ќе заокружи за листата на СДСМ, предводена од Љупчо Николовски гласа за разнебитување, за федерализација на Македонија.

Прочитајте и...  Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

Пред кривопаланчани говореше и генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата на кандидати за пратеници од ИЕ 3, Игор Јанушев според кого правдата за сите злодела на СДСМ направени изминатите три години стигнува од 15 јули.

– Правдата ќе ги стигне за сите злодела што ги направија. Велат дека можат, јас би рекол можеа и да покажаа дека можат да лажат, дека можат повеќе криминал, ќе го донесеа и Гугл и Фејсбук но мислам и тоа дека беше дело на некои пранкери. Затоа на 15 јули ќе ги пратиме во историјата сите погрешни политичари и сите погрешни политики – рече Јанушев.

Јанушев на Кривопаланчани им ја претстави програмата „проект-обнова” со која вети експресен пат Куманово-Ранковце-Крива Паланка-Деве Баир и рече дека ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата се обврзуваат пругата Бељаковце –Крива Паланка да се изгарди во нареднито мандат, како и да се набават нови –современи возови со кои граѓаниет ќе патуваат по истата.

Прочитајте и...  Поплавата во Велес остави пустош: Во Превалец урнати куќи, оштетени улици и затната канализација (ФОТО+ВИДЕО)

Пред Кривопаланчани се обрати и кандидатот за пратеник од оваа општина од коалицијата „Обнова за Македонија”, Анри Андоновски

Прочитај повеќе

Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Слободен печат

Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

Слободен печат

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат