Мицкоски: Заев предложи предметите на СЈО да ги преземе обвинител на предлог на опозицијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски рече дека премиерот Зоран Заев на вчерашната лидерска средба предложил да се формира ново обвинителство за висока корупција кое ќе го води обвинител на предлог на опозицијата и кое ќе ги преземе и предметите од Специјалното јавно обвинителство. Според Мицкоски, вчера не се постигнал договор за законот за јавно обвинителство бидејќи Заев не прифатил новото обвинителство да се занимава и со веќе формирани предмети.

Мицкоски рече дека во првиот дел работните групи од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ реферирале за досегашниот тек на разговорите. Потоа Заев дал предлог да се формира јавно обвинителство за висока коруцпија, ова ОЈО да биде на исто ниво со обвинителството на Рускоска, а обвинителот да биде на предлог на најголемата опизициска партија во случајов ВМРО-ДПМНЕ.

Прочитајте и...  Анкета: Бајден со предност од 10 процентни поени пред Трамп

-Покрај надлежностите што ќе ги има откако ќе ги преземе 10 помошници на Катица Јанева ќе биде придодадена и надлежноста за гонење на криминал на лица кои се избрани и именувани. Заштитна клаузула која што вели дека доколку власта не го прифати предлoгот за лице кое ќе го предводи ова обвинителство тогаш Советот на ЈО да избере обвинител од редовите на овие 10 што поминале од СЈО во новото обвинителство. Власта никогаш нема да биде мотивирана да го прифати предлогот на опозицијата. Практично понудата беше ново СЈО предводено од некое од обвинителите на Јанева – рече Мицкоски.

Тој објасни дека се согласиле за формирањето на ново обвинителство и за тоа кој ќе го води, не и за тоа кои предмети ќе ги води ова обвинителство.

Прочитајте и...  Хелсиншки бара брз и транспарентен избор на Комисија за заштита од дискриминација

-На Заев беше предлогот да се формира ново обвинителство кое ќе има надлежност за предметите на СЈО и истовремено да гони предмети од именува лица. Но кога прашавме, а кој ќе ја гони Јанева за „Рекет“, Заев рече дека тој предмет си останува таму каде што е. Ова значи дека новото обвинителство би се занимавало само со корупција на избрани и именувани високи функционери од власта, но само за нови предмети. Тоа значи дека „Глобал“, „Поткуп“, „Рекет“, а понатаму ќе има и рекет 2, 3, 4, нема да бидат гонети од страна на ова обвинителство. Ние со тоа не се согласуваме, и затоа преговорите пропаднаа – рече Мицкоски.

Тој рече дека не гледа никаква правна пречка предметите, но и истрагите и предистрагите од СЈО да се пренесат во Јавното обвинителство на Љубомир Јовески. Според Мицкоски, Заев се обидува да се искупи и да се обиде да го контролира Обвинителството и да ја заштити фамилијата од криминалот.

Прочитајте и...  Сајбер напад на една недела до изборите во САД: Хакиран сајтот на претседателската кампања на Доналд Трамп

-Беше блед како крпа. Тој сака да го контролира Обвинителството за да не одговара за „Рекет“, рекет 2, рекет 3 рекет 4 и да не се стигне до Кирацовски и Ременски. Планот му беше да не се постигне договор – рече Мицкоски, но сепак остави отворен простор понатаму да се разговара на истата тема.

 

 

Поврзани вести

Финска: Кучињата намирисуваат ковид-19 со речиси идентични резултати како ПЦР тестовите

Слободен печат

СДСМ: Стапуваат во сила новите мерки, да ги почитуваме и да го заштитиме јавното здравје

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Комисијата и Филипче да си дадат оставки, хронично болните се на удар

Слободен печат

Струите во ВМРО ДПМНЕ ја „горат“ или редефнираат партијата

Им побара да стават маски, брутално го избодеа – две сестри обвинети за обид за убиство

Слободен печат

Здружение за заштита на работничките права: Кој е одговорен за големата бројка на заразени во МВР?

Слободен печат

Остави Коментар