Мицкоски сака да се пере на евтина струја

Од протестот беа упатени три барања до Владата: враќање на старата цена на струјата, воведување викенд без ДДВ и професионализација на Регулаторната комисија за енергетика, со оставка на претседателот Марко Бислимовски.

ВМРО-ДПМНЕ вчера протестираше поради поскапувањето на струјата, скандирајќи „Мафија на робија“, со најава дека партијата сега излегла на улица и таму ќе остане додека не падне владата на Зоран Заев. Во овој потег дел од аналитичарите препознаваат обид на лидерот Христијан Мицкоски да избега од одговорноста и ветената оставка по изборниот пораз на парламентарните избори, а дел сметаат дека Мицкоски си ја засилува позицијата пред локалните избори во 2021 година, кои ако ги добие, има сериозни шанси и навистина да ја турне Владата.

Тој, пак, најави сериозна борба на ВМРО-ДПМНЕ против СДСМ, која ќе се води и на протести и во Собранието.

– Доста му е на овој народ и затоа овој народ почнува правдата да ја бара овде, на улиците, нема веќе по домовите да седиме. Коалицијата што ја предводи ВМРО-ДПМНЕ е народна коалиција и отсега ќе ја гледате на улица за секоја неправда што му ја нанесувате на народот. И нашите пратеници во парламентот ќе се борат како лавови и лавици за интересите на овој напатен народ. Од овој собир почнуваме, имате неколку денови да седнете да ги разгледате наште барања, а потоа да ги исполните – рече Мицкоски.

Тој испорача три барања до Владата: враќање на старата цена на струјата, воведување викенд без ДДВ и професионализација на Регулаторната комисија за енергетика, со оставка на претседателот Марко Бислимовски.

Стратегија или бегство од одговорност?

Според аналитичарот Благојче Атанасовски, протестот на само десетина дена по формирањето на Владата е очајнички обид на Мицкоски за бегство одговорност од изборниот пораз.

– Мицкоски нема што да понуди на членството и на партиските органи освен оставка, а тој по три последователни порази сака да си ја спаси кожата. Околу него сѐ поинтензивно ќе се поставува прашањето дали тој може да ја спречи серијата порази на ВМРО-ДПМНЕ, затоа што не успеа пред неопределените гласачи да се наметне како алтернатива на Заев. Иако бројот на гласовите што ги освои СДСМ беше намален во просек за 150.000, ВМРО-ДПМНЕ со 300.000 гласа го достигна својот историски минимум, а претходно Никола Груевски од еден изборен циклус во друг само го зголемуваше контото и од 400.000 гласа стаса и до 500.000. Заев не победи уверливо, ама Мицкоски доживеа класичен пораз и сега тој со овие протести сака да го одврати иницијативниот одбор за негова смена. Тој се плаши делегатите да не успеат да свикаат вонреден конгрес – вели Атанасовски за „Слободен печат“.

Прочитајте и...  ВО ЖИВО: Прес-конференција на Заев за одлуките на Конгресот на СДСМ

Тој смета дека ВМРО-ДПМНЕ на чело со Мицкоски нема да успее да формира широк опозициски фронт што им е потребен за победа на локалните избори догодина. Атанасовски потсетува дека и Љубчо Георгиевски и Груевски се повлекле по првите изборни порази, а со политиките на Мицкоски ВМРО-ДПМНЕ го фаќа опозицискиот пат на СДСМ од минатото, кога беа цела деценија во опозиција.

ВМРО-ДПМНЕ сфати дека треба да протестира

Аналитичарот Владимир Божиновски вели дека тоа што никој не доби предност на изборите, покажува дека народот не ги поддржува силно ниту едните ниту другите и дека протестите се обид на ВМРО-ДПМНЕ да стекне поголема поддршка пред локалните избори во следната година.

– Изгледа дека ВМРО-ДПМНЕ ја сфати пораката од луѓето, кои беа разочарани што најголемата опозициска партија во претходниот мандат на Владата не ги бранеше нивните интереси, не протестираше и млако одреагира на многу потези. Затоа сега преку протестите, најпрво за струјата, сакаат да покажат дека ја научиле лекцијата. Нормално е кога има голем граѓански револт на некоја тема опозицијата да помогне. И СДСМ во времето на власта на ВМРО-ДПМНЕ се вклучуваше во поддршка на граѓанските протести. Овие протести против поскапувањето на струјата се случуваат веќе извесен период во повеќе градови, а ВМРО-ДПМНЕ требаше да ги поддржи и порано, веднаш кога почнаа – вели Божиновски.

Прочитајте и...  Во Грција и Чиле – нови рекордни бројки на заразени со Ковид-19 за 24 часа

Тој не верува дека Мицкоски е на протести за да го одврати вниманието од иницијативата за неговата оставка, но вели дека ВМРО-ДПМНЕ треба да ги анализира нивните барања, затоа што во партијата треба да се направи реформа.

– Од аспект на политичката прагма, подобро е сега да се најдат слабите алки и да се зацврснат, отколку да се менува лидерот на партијата. Смената повлекува и промена во структурите и ќе се изгуби енергија што е потребна за победа на локалните избори. Мицкоски е свесен дека ако го сменат, шансите на ВМРО-ДПМНЕ на локалните избори ќе бидат полоши. Тој треба да привлече дел од незадоволните 250.000 гласачи кои апстинираа на овие избори. Ако ВМРО-ДПМНЕ успее да освои две третини од општините, Град Скопје итн., тогаш може посериозно и аргументирано да бараат оставка на Владата, а една година во оваа смисла како период не е многу – вели Божиновски.

Тој додава и дека Владата на Заев е во континуитет, старо-нова влада и нема простор да ѝ се оставаат 100 дена период за некритикување.

Прочитајте и...  Мицкоски: Националната катастрофа со ковид-19 е последица на убиствената неспособност на Владата

Аналитичарот Петар Арсовски, пак, смета дека ВМРО-ДПМНЕ прерано излегла на протести и дека од позиција на изгубени избори, тешко се реституира енергија што ќе донесе победа.

– За да бидат протестите на ВМРО-ДПМНЕ легитимни и оправдани, потребно е прво партијата да изврши внатрешна реформа, да се покаже дека пораката од изборниот резултат е разбрана. Точно е дека сè уште се нефункционални институциите, но тие на протестите излегоа со тема за криминал и корупција во услови кога уште не се избрани ни заменици министри, наместо да излезат со теми за економија, реформи итн. Тешко е да се добијат избори и да се турне влада ако кажуваш што не сакаш. Треба да кажеш и што сакаш – вели Арсовски за „Слободен печат“.

На вчерашните протести раководството на ВМРО-ДПМНЕ порача дека протестите не се задоцнети и дека отсега ќе бидат на улица. Генералниот секретар Игор Јанушев рече дека нема да отстапат додека не се намали цената на струјата, а потпретседателот Владо Мисајловски рече ВМРО-ДПМНЕ сакале да разговараат за струјата во Собранието, но не можеле затоа што не се закажуваат седници.

Од ВМРО-ДПМНЕ за утре најавија нов протест против поскапувањето на струјата.

-Поскапувањето на струјата значи бизнис за СДСМ. Мафијата си продолжува со профит. Мафијата продолжува со бизниси, рече генералниот секретар на партијата Игор Јанушев денеска на прес-конференција.

Како што рече тој, протестот ќе почне во 14 часот пред Регулаторната комисија и еден час со автомобили ќе ја блокираат крстосницата и пристапните улици пред Регулаторната комисија.

Поврзани вести

Стејт департмент: Утре стапува на сила примирје во Нагорно Карабах

Слободен печат

Путин: Не гледам ништо противзаконски во активностите на Хантер Бајден

Слободен печат

Нов црн рекорд во Франција: Повеќе од 50.000 новозаразени, ситуацијата во болниците се влошува

Слободен печат

ВИДЕО: Трамп тврди – „Конфликтот во Нагорно Карабах може лесно да се реши“

Слободен печат

Коронавирусот се појави и во хрватската Влада: Позитивна министерката Брњац, уште двајца министри одат во самоизолација

Слободен печат

Мицкоски: Националната катастрофа со ковид-19 е последица на убиствената неспособност на Владата

Слободен печат

Остави Коментар