1 C
Скопје

Мицкоски: Разочаран сум и лут од справувањето на властите со пандемијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето на ТВ Сител изјави дека е разочаран и лут заради справувањето на здравствените власти со пандемијата на коронавирусот.

„Многу сум разочаран, а воедно и лут за сето ова коешто се случува денеска во нашава држава. Зошто? За тоа што најпрвин јас тоа го почувствував на моето семејство и знам точно како и со што се справуваа моите родители, мојата мајка, мојот татко. За среќа и двајцата ја поминаа, едниот потешко, а другиот полесно. Но фала му на Бога и двајцата ја преживеаја оваа би рекол тешка пандемична ситуација која што се случува во Македонија“, изјави Мицкоски.

Тој додаде дека како опозиција понудиле да се формира Ковид-комисија по примерот на други држави, но биле одбиени.

Прочитајте и...  Приведен 46-годишен маж од Прилеп поради обљуба на малолетничка

„Ние како опозиција понудивме многу работи, а односот од страна на владата беше игнорантски и онака буквално брутално бевме одбиени. Еве последно што понудивме беше да се формира КОВИД Комисија. Како по принципот на многу држави во регионот кои што формираа една таква КОВИД Комисија и оваа КОВИД Комисија е таа која што е најповикана да предложи мерки и стратегија како да се справиме со пандемијата. Но бевме одбиени“, нагласи Мицкоски.

За ситуацијата со Бугарија, рече дека никогаш не би потпишал договор каков што е Договорот за добрососедство. Повика на лидерска средба на која би се зацврстиле позициите на државата во однос на идентитетот и јазикот.

– Зошто не седнеме на лидерска средба, зошто да не и олеснеме на Владата, зошто не ги забетонираме нашите преговарачки позиции со еден заеднички документ кој што ќе го усвоиме заедно во Собранието. Ајде во Собранието да изгласаме една таква резолуција на која што ќе ги забетонираме позициите на Владата, истакна Мицкоски.

Прочитајте и...  Бајден побара проценка за заканата од насилен екстремизам во САД

Прашан дали ќе поддржат одржување на онлајн седници, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ рече дека никогаш нема да поддржат кршење на Уставот и неуставни творби вклучително и онлајн гласање.

Поврзани вести

СДСМ: Стандардот на припадниците на Армијата и понатаму ќе расте

Слободен печат

Џонсон се радува на соработката со Бајден

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ бара повлекување на законот за попис и целосен консензус

Слободен печат

Без струја утре Аеродром и Бутел

Слободен печат

САД и ЕУ ја осудија употребата на сила на протестите во Русија

Слободен печат

Македонскиот дизајн посегнува по Летните олимписки игри во Токио 2021

МИА Агенција

Остави Коментар