Мицкоски ќе протестира за Гоце Делчев во вторник, еве што му одговори Заев

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски попладнево на својот Фејсбук профил најави нов протест за вторник, во 18:30 часот.

Протестот ќе почне од Министерството за правда, ќе продолжи преку мостот „Гоце Делчев” и ќе заврши пред МНР.

Ова е протест на народот, целта е За ЕУ, ЗА Македонија, за Делчев. Гоце е црвената линија за нашето достоинство. Делчев го разбираше светот како поле за културен натпревар помеѓу народите. Европската Унија, од која секој ден сме се подалеку со мафијата на власт, почива врз идеите на солидарност, заедништво и градење на мостови. Владата преговара за Делчев, а очите на јавноста се далеку од тоа што за нашата земја е суштински важно. Нашите историчари заслужуваат поддршка, затоа што Гоце е столбот на македонизмот. Власта да има во предвид колку е важен супстратот за кој разговараат, напиша Мицкоски на својот фејсбук профил. 

Прочитајте и...  Власта и опозицијата не отстапуваат од ставовите во дебатата за ребалансот на Буџетот

На оваа објава на Мицкоски, премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев експресно одговори:

Делчев е борец за социјална правда, а Мицкоски е бранител на криминал и неправда. Тие двајца никако не одат заедно, напиша премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил.

Тоа, додаде Заев на фејсбук, на Мицкоски му го порачаа и граѓаните на Делчево каде ВМРО-ДПМНЕ изгуби со повеќе од 1000 гласови разлика на последните избори.

Преписката меѓу двајцата лидери ја продолжи Мицкоски кој потоа изрази жалење за поразот на ВМРО-ДПМНЕ на изборите во Делчево и вети дека неговата партија ќе победи на наредните локални избори.

 

Поврзани вести

Драма во Германија: Автомобил удри во група луѓе, 12-годишно момче загина

Слободен печат

Мицкоски: Единствената порака на Заев е да не се крева паника во состојба кога имаме бројки кои покажуваат катастрофа

Слободен печат

Од понеделник граѓаните ќе можат да направат брзи тестови по цена од 1000 денари

Слободен печат

По невидената рецесија економијата на САД порасна за 33 отсто во третото тримесечје

Илинка Иљоска

Некои граѓани не ја есапат изолацијата: Прво отишол на тестирање, па низ град, па на матичен лекар, па позитивен резултат!

Мирослава Бурнс

Не е лошо ако ви паднат антителата за коронавирус велат британските експерти. Финтата е во мемориските клетки

Илинка Иљоска

Остави Коментар