Мицкоски: Делчев е Македонија и столбот на овој народ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во обраќањето на денешниот протест се заблагодаи на демонстрантите за присуството и упати критики кон актуелната власт за односот кон историските личности како Гоце Делчев.
– Денеска сме тука за Македонија и Европската Унија. Гоце Делчев е столбот на овој народ. Нашите историчари имаат поддршка од народот, но не и од власта. Народот е најважен, затоа што народот е државата, а не смееме да станеме територија. Протестираме за Гоце, бидејќи тој е европска личност. Заев и СДСМ се спротивни од европските вредности, Заев и СДСМ се против ЕУ. Ја поскапеа струјата и го задолжија народот. Сакаат да го продадат Гоце за да си поделат лиценци за фирми за производство на марихуана и да диктираат судски процеси. Затоа сме тука, бидејќи освен мафија, во Македонија има и народ. Овој народ го сака Делчев и ние нема да се откажеме од него“, истакна Мицкоски.
Прочитајте и...  Ковид-19 во Србија за последните 24 часа: Нови 72 пациента и ниту еден смртен случај

Прочитај повеќе

Ковид биланс во светот денеска: Рекорден дневен број на заразени во Словенија, карантинот останува во Украина

Слободен печат

Вознемиреност во Градот на светлината: Француски борбен авион предизвика силна детонација при прелет над Париз

Слободен печат

Чавушоглу со предлог до Русија: Сирискиот модел како решение за Нагорно-Карабах

Слободен печат

Франција одлучи: Поранешен лидер на ЕТА ќе биде екстрадиран во Шпанија

Слободен печат

Ивица Коневски: Мицкоски е единствениот одговорен за поразите на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Царовска: Ова е огромна лекција зошто треба да се инвестира во образованието

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Реакција на „Средношколски Глас“ за пропаднатата национална платформа за онлајн учење: Ќе сноси ли некој одговорност за стресот што го трпат учениците, родителите и професорите?

Слободен печат

Бојан и Марија од „Ај Кју“ ја напуштија Македонија! (ФОТО)

Слободен Печат

Избран наследникот на Игор Јанушев: Ѓорѓија Сајкоски е нов генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Лавров со повик до Азербејџанците и Ерменците: Престанете со борбите и седнете на маса да преговарате

Слободен печат

Несекојдневен момент во Париз: Продавала стан во наследство, нашла пола милион евра во визбата

Слободен печат

Учебната година почнува со маки, средношколците со бојкот – Платформата ќе задоцни на првиот школски час

Слободен печат