Мицкоски-Борисов: ВМРО-ДПМНЕ после 12 април, темелно ќе работи на спроведување на структурни реформи (ВИДЕО) – Слободен печат
ВестиМакедонија

Мицкоски-Борисов: ВМРО-ДПМНЕ после 12 април, темелно ќе работи на спроведување на структурни реформи (ВИДЕО)

На средбата се разговараше за актуелните политички случувања во Македонија, односите помеѓу двете држави, но и Европската перспектива на Македонија.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во рамките на конгресот на ЕНП оствари средба со премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов.

На средбата се разговараше за актуелните политички случувања во Македонија, односите помеѓу двете држави, но и Европската перспектива на Македонија.

Мицкоски истакна дека членството во Европската Унија е од стратешки интерес за Република Македонија и клучната стратешка определба на ВМРО-ДПМНЕ. Имајќи го ова во предвид тој посочи дека новата Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ после 12 април, темелно ќе работи на спроведување на структурни реформи.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ потенцираше дека Македонија се соочува со сериозни проблеми на поле на владеење на правото, висок степен на криминал и корупција во највисоките ешалони на власта како и неказнивоста при случаите на висока корупција. Притоа тој додаде дека ВМРО-ДПМНЕ ќе работи на реформи во правосудниот систем кои ќе го доведат македонското правосудство на ниво на европскиот стандард.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ посочи дека е за продлабочена соработка базирана на рамноправни основи и взаемно почитување.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Еден коментар

  1. МИЦКО А БЕ ТАА НЕ ЈА ЗНАЕШ ДА **** МАЈКАМУ! ТАКА И ЛИСИЦАТА ТРГНАЛА ПО КОЧОТ(БРАВОТ) И САМО ЧЕКА ДА МУ ПАДНАТ ТЕ ОВДЕ ТЕ ОНДЕ И НА КРАЈОТ СО ПРСТ ВО УСТА!…………………………………….. ДАЛИ МИСЛИШ ДЕКА ТАКВА ПОЛИТИКА ЌЕ ТЕРАШ ООООО БОЖЕ ГОСПОДЕ ПРОСТИ МУ НЕЗНАЕ ШО РАБОТЕ ЧУВЕКО……………….
    НАРАВОУЧЕНИЕ? НЕЕ ПОТРЕБНО СЕЕ ЈАСНО.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close