„Метлата“ заигра и во Украина: Зеленски смени 12 амбасадори – Слободен печат
ВестиПланета

„Метлата“ заигра и во Украина: Зеленски смени 12 амбасадори

Според тамошните информации, наскоро ќе ѝ истече и мандатот на сегашната амбасадорка во САД. 

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, донесе одлука да замени 12 амбасадори, меѓу кои и амбасадорката во Соединетите Американски Држави, Валерија Цели.

„Зеленски го започна процесот на реконструкција на украинскиот дипломатски кор. Одлуките за заменување на 12 амбасадори во светот веќе се донесени”, соопшти администрацијата на претседателот.

Според тамошните информации, наскоро ќе ѝ истече и мандатот на сегашната амбасадорка во САД.

Предлозите за нови амбасадори се разгледуваат, а нивните имиња се финализираат, се вели во соопштението на администрацијата на претседателот.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close