7 C
Скопје

Метју Палмер: Меѓусебно признавање е целта на САД во дијалогот Србија-Косово

Целта на администрацијата на САД е да го прекинат дијалогот меѓу Косово и Србија со договор за заемно признавање, изјави Метју Палмер, висок американски дипломат одговорен за Западен Балкан.

Во заедничкото интервју за КТВ со специјалниот пратеник на ЕУ за дијалогот меѓу Србија и Косово, Мирослав Лајчак, тој рече дека САД силно го поддржуваат тој процес.

– Не сум склон да одредувам краен рок за дијалогот. Но, ние апсолутно ја споделуваме целта на нашите партнери од Европската унија да го придвижат процесот напред, и пред сè, да биде постигнат брз напредок, рече Палмер.

Тој истакна дека САД би сакале да имаат правно обврзувачки договор за целосно нормализирање на односите меѓу Србија и Косово, што ќе отвори јасен пат кон евроинтеграциите.

Прочитајте и...  Борисов потврди дека Даниел Митов ќе биде предлог на ГЕРБ за нов бугарски премиер

– Ние ќе ги охрабриме Белград и Приштина сериозно да се вклучат и да ги решат работите што е можно побрзо, рече Палмер.

Лајчак истакна дека кога Косово ќе влезе во ЕУ, „неговиот глас ќе биде слушнат и почитуван” и дека пристапувањето во ЕУ не може да се случи без нормализирање на односите со Србија. Медијаторот на ЕУ, исто така, рече дека работи во иста насока како Палмер за нормализирање на односите меѓу Косово и Србија.

Поврзани вести

Фаучи: Сите вакцини против ковид-19 одобрени во САД се безбедни

Слободен печат

Искра Михајловска: Архитектите се должни да помогнат да се избегнат итарпејовските манипулации при градењето и заштитата на објектите

Александра Бубевска

Индија со рекорден број на новозаразени, Мумбај се подготвува за целосно затворање

Слободен печат

Германски експерт предупредува: Полицискиот час е контрапродуктивен

Слободен печат

Ирската комисија почна истрага против Фејсбук откако беа објавени личните податоци на корисници

Слободен печат

Филипче до медицинските лица: Благодарност до сите заслужни за професионалноста, одговорноста и енергијата

Слободен печат

Остави Коментар