МЕТЕО на УБ: Променливо облачно и релативно топло време

Есен / Фото: Слободен печат/Ристе Пејовски

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно и релативно топло со сончеви периоди. Претпладнево по котлините и по речните долини ќе има појава на магла и на ниска облачност.

Ќе дува и слаб до умерен ветер од јужен и од југоисточен правец, и истиот повремено на некои места ќе засилува на интензитет. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 14 до 20 степени, прогнозира Славчо Попоски.

Славчо Попоски / Утрински брифинг

Во Скопје и околината претпладнево ќе има појава на ниска облачност, додека во текот на денот времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец, и истиот повремено ќе засилува на интензитет. Максималната температура ќе се искачи до околу 17 степени.

Потоа до крајот на оваа недела ќе имаме променливо облачно и релативно топло време со сончеви периоди. Повремено ќе има услови за сосема слаб и локален дожд. Ќе дува слаб до умерен, повремено на некои места засилен ветер од јужен и од југоисточен правец.

Температурите и тоа поради јужното воздушно струење ќе бидат релативно високи и НАТПРОСЕЧНИ за овој период од годината, и истите ќе се искачуваат во интервалот од 17 до 23 степени, додека за време на викендот понекаде температурите ќе се искачат дури до околу 25 степени.

Видео на денот