МЕТЕО на УБ: Невообичаено топло време за овој период од годината

Скопје Градски парк есен коронавирус пар
Скопје / Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и натпросечно топло со умерена локална облачност. Претпладнево по одделни котлини ќе има појава на магла и на значителна ниска облачност, додека во текот на денот ќе дува умерен, на некои места засилен ветер од јужен и од југоисточен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 16 до 22 степени.

Во Скопје претпладнево ќе има појава на значителна ниска облачност, додека во текот на денот времето ќе биде сончево и топло со умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од југоисточен правец. Максималната температура ќе се искачи до околу 20 степени, прогнозира Славчо Попоски.

Славчо Попоски / Утрински брифинг

Потоа во следните денови времето ќе биде променливо облачно и натпросечно топло со сончеви периоди.

Утре ќе дува умерен, повремено на некои места засилен ветер од јужен и од југоисточен правец. Температурите ќе бидат НЕВООБИЧАЕНО високи за овој период од годината, и тоа поради јужното воздушно струење, и максималните дневни ќе се искачуваат во интервалот од 17 до 23 степени, додека за време на викендот понекаде истите ќе се искачат дури до 25 степени.

Видео на денот