Металург ги пали моторите, вечерва состанок од утре тренинзи

Екипата на Металург од утре започнува со тренинзите во пресрет на новата сезона, а а денеска тренерот Зоран Кастратовиќ одржа состанок со дел од ракометарите кои се во Скопје. Тој засега на располагање го само македонскиот дел од тимот, додека екипата ќе се комплетира за време на викендот, по што од понеделник Металург ќе биде комплетен.

фото: РК Металург

Според протоко­лот за тре­ни­ра­ње во са­ла, што го под­го­тви РФМ, во оваа фа­за од под­го­то­вки­те Металург ќе ја кори­сти са­мо сала­та, но не и соб­ле­ку­вал­ни­те. Во са­ла­та игра­чи­те ќе доаѓаат под­го­тве­ни за тре­нинг, а по тре­нин­гот се­кој веднаш ќе си за­ми­не до­ма. Во са­ла­та ќе би­де за­бра­нет пристап за над­во­реш­ни ли­ца.

Со тренинзи Металург ќе почне утре, а ќе се тренира во две помали групи од по 5,6 ракометари. Утринските тренинзи се од 9 и од 10 часот, а попладневните од 18 и од 19 часот.

Прочитајте и...  Симовски повика 18 ракометарки за ЕХФ неделата

Ме­та­лург ќе тре­ни­ра во Скоп­је се до 30 ју­ли, а по­тоа ќе за­ми­не за Ма­вро­во ка­де што до 11 август ќе ра­бо­ти на тех­нич­ко-та­ктич­ка под­го­то­вка на еки­па­та, по што ќе сле­ду­ва настап на тур­ни­рот во Стру­га.

На 28 ју­ли Металург ќе го доз­нае про­тив­ни­кот во 1. ко­ло од ква­ли­фи­ка­ци­и­те за Ли­га Евро­па. Сезона­та во Суперли­га­та тре­ба да поч­не на 12-13 септем­ври.

 

Прочитај повеќе

ЛШ: Митревски блескаше за Порто, ладен туш за париските „милионери“!

Слободен печат

Хаверц со хет-трик за Челси во Лига купот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ди Марија суспендиран на четири натпревари!

Слободен печат

Ѓока: Мотивиран што ќе се соочам против еден од најдобрите тренери во светот!

Слободен печат

За првпат без Роналдо и Меси: Тројца кандидати за играч на годината!

Слободен печат

Симовски повика 18 ракометарки за ЕХФ неделата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Поранешен тренер на Федерер е загрижен за Ѓоковиќ!?

Слободен печат

Има само 17 години и откупна клаузула од 400 милиони евра во Барса! (ВИДЕО)

Слободен печат

Прекрасен гест на Мурињо, ќе му ја исполни желбата на македонски новинар! (ВИДЕО)

Слободен печат

РФМ во проблеми: 16 позитивни случаи на коронавирус во РК Работнички!

Слободен печат

За Бејтулаи дуелот со Тотенхем не е „невозможна мисија“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Пандев, Кулушевски и Ибра со најдобрите голови на колото во Серија А! (ВИДЕО)

Слободен печат