„Металците“ се засилија со поранешен младински репрезентативец – Слободен печат
КошаркаСпорт

„Металците“ се засилија со поранешен младински репрезентативец

МЗТ Скопје потпиша тригодишен договор со Иван Волкановски.

Поранешниот македонски младински репрезентативец, Иван Волкановски (20 год, 209 см) е најново засилување за шампионот МЗТ Скопје.

Тој потпиша тригодишен договор со „металците“ и ќе претставува големо засилување во играта под обрачите бидејќи Волкановски е еден од највисоките македонски кошаркари во моментов. Тој доаѓа од таборот на АВ Охрид каде што ја доигра минатата сезона, а има настапувано и за тимот на Вардар.

Волкановски е деветиот кошаркар кој во моментов е под договор со МЗТ Скопје, за кој во новата сезона ќе играат уште и Дамјан Стојановски, Марко Симоновски, Андреј Магдевски, Андреј Маслинко, Бојан Крстевски, Кристијан Николов, Ранко Мамузиќ и кенискиот интернационалец Нуни Омот. Тренерот Ѓорѓи Кочов почетокот на подготовките за новата сезона го закажа за 15 август.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close