Мета: Време е албанските граѓани да станат господари на својата земја

Мета посочува дека е време никогаш да не се каже повеќе за проект за изолација и депопулација, бидејќи Албанците сега мора да се вратат во својата земја.

Албанскиот претседател Илир Мета, потсетувајќи на егзодусот на албанските граѓани на 8 август 1991 година, кон Италија, го нарече тоа сведоштво пред целиот свет за „трагедијата и болката на народот што страдал со децении од насилство, угнетување, беда и изолација”.

„На 8 август 1991 година бродот „Валона” со околу 20.000 Албанци на палубата го започна своето патување кон слободата, станувајќи симбол на надеж за нов живот и подобра иднина. Нивното пристигнување на италијанскиот брег беше сведоштво пред целиот свет за трагедијата и болката на народот што страдаше со децении од насилство, угнетување, беда и изолација“, напиша Мета на Фејсбук.

Додава дека за жал и денес, по три децении од овој настан, масовната депопулација на земјата продолжува.

Прочитајте и...  Без струја утре неколку населби во Скопје

-За жал, дури и денес, по 29 години од овој настан и овие шокантни слики што вознемируваат во секое време, драматичното темпо на депопулација на Албанија не престанува. Во името на овие извонредни човечки жртвувања, време е да се зацврсти надежта во нашата земја и да се исполни сонот на секој граѓанин за Албанија како цела Европа, напиша Мета.

Мета посочува дека е време никогаш да не се каже повеќе за проект за изолација и депопулација, бидејќи Албанците сега мора да се вратат во својата земја.

-Време е Албанците да се вратат и да станат господари на својата земја и нивната судбина! Време е да се изгради Европа овде! Време е да се каже никогаш повеќе за секој проект за изолирање и депопулација – порача Мета.

Прочитајте и...  Во Република Српска нема повеќе од 850 илјади жители- се заканува демографска катастрофа

Осми август 1991 година, познат како егзодус на Албанците, кога 20.000 албански граѓани насилно влегоа во бродот „Валона” кој превезуваше стока, испловија кон Италија и пристигнаа во пристаништето Бари. Тоа всушност го означи и масовниот егзодус кон Италија, кој пак помасовен беше кон Грција.

Прочитај повеќе

Експертите за инцидентот во Ѓорче Петров: Говорот на омраза е последица на „пумпањето“ национализам

Слободен печат

Ахмети на средба со американската амбасадорка Брнс

Слободен печат

Шведска нема да ги вакцинира малолетниците од ковид-19

Слободен печат

Митаракис: Одговорните за пожарот во Мориа ќе се соочат со грчката правда, затвор па протерување

МИА Агенција

Заев – Брегу: Отворени сме за регионална соработка

Слободен печат

НБРСМ: Раст на депозитите и на кредитната поддршка и во текот на август

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Средба Бесими – Јан Коп: Интензивирање на соработката со Кралството Холандија

Слободен печат

Италијанците со референдум поддржаа намалување на бројот на пратеници

Слободен печат

По новинарско истражување на ИЦИЈ паѓаат акциите на водечките западни банки

МИА Агенција

Во Хрватска самоизолација намалена од 14 на 10 дена

Слободен печат

Столтенберг: Пандемијата се користи за да се ослабне НАТО

Слободен печат

Во Италија задолжително тестирање на патниците од Париз

Слободен печат