Мета со порака за протестот на втори март: Сакаме Албанија како цела Европа

На оние што ќе присуствуваат на протестот,тој им порача да не носат партиски знамиња.

Најавувајќи масовно присуство на протестот што тој го организира на втори март, шефот на албанската држава, Илир Мета го свртува вниманието на протестите на Блискиот исток наречени „арапска пролет”.

„Доаѓа пролетта! Почитувани граѓани! На историскиот настан на 2 март Ве повикувам сите да се придржуваме само на овие пораки: За Уставот! За Албанија! Не за државниот удар!Не за депопулација! Сите еднакви пред законот! напиша Мета на Фејсбук.

На оние што ќе присуствуваат на протестот,тој им порача да не носат партиски знамиња.

„И бидејќи се вративме назад 30 годинин, нека целиот свет ја слушне пораката на „орлите”: Слобода – демократија! Сакаме Албанија како цела Европа! Ве повикувам да дојдете со црвено црни знамиња!апелира Мета.

Прочитајте и...  Путин и Нетанјаху разговараа за соработката во борбата против коронавирусот

Постира фотографија,како што ја нарекува на неговиот живот, форографиран во природа под која пишува„се наближува пролетта”.

Тој откако го обвини владејачкото мнозинство дека со измените на законот за наименување судии во Уставниот суд се обидува да го финализира државниот удар,најави масовен протест на втори март на плоштадот „народни херои”.

Прочитај повеќе

Криминалот сведен на минимум во март поради мерките на ограничувања

Слободен печат

Мал пожар во нуклеарката Пакс во Унгарија

Слободен печат

Папата Франциск формира итен фонд за помош на земјите во развој

МИА Агенција

Мис Англија ја врати круната: Баша повторно работи како докторка додека трае кризата со коронавирусот

Слободен печат

Дали жените со Ковид-19 може да дојат?

Слободен печат

Во овие термини ќе може да се шетаат миленичињата за време на викендот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Полицаец од Куманово почина од коронавирус

Слободен печат

Владините службеници кои секојдневно патуваа во Скопје од среда ќе работат од дома

Слободен печат

Коронавирусот ги уништува мексиканските картели-цената на дрогата поскапува, бизнисот пропаѓа

Дејан Андоновиќ

Османи: Ако правите масовно тестирање, сите што денеска ќе бидат негативни, утре ќе се движат слободно сметајќи дека не се заразени

Слободен печат

Уништени 3.500 рент-а-кар возила во пожар на аеродром на Флорида (ВИДЕО)

Слободен печат

Борис Џонсон итно префрлен на интензивна нега поради коронавирусот

Слободен печат