4 C
Скопје

Мета со честитка до Бајден: Албанија ќе продолжи да се потпира на стратешкото партнерство со САД

 Албанскиот претседател Илир Мета, од свое и од име на албанскиот народ упати честитка до новоизбраниот американски претседател Џо Бајден и заменик претседателката Камила Харис.

Во својата порака, шефот на албанската држава ја нагласува вербата дека односите меѓу двете земји ќе продолжат да се развиваат понатаму и оти заедно ќе ја зајакнуваат трансатлантската и соработка во НАТО.

-Албанија ќе продолжи да се потпира на стратешкото партнерство со САД, како витална гаранција за мирот и стабилноста во нашиот регион и за важните глобални прашања, стои во честитката на Мета.

Изборот на Бајден за 46-ти амеркански претседател, и на Харис за потпретседателка, им го честиташе и шефицата на албанската дипломатија Олта Џачка, генералниот секретар на владејачката Социјалистичка партија и координатор на пратенчката група,Таулант Бала како и лидерот на најголемата опозициска сила, Демократската партија, Љуљзим Баша. 

Прочитајте и...  Османи по средбата со Захариева во Софија: Разговаравме за секторска соработка и одржување на состанок на меѓувладината комисија

Извор.МИА

 

Поврзани вести

Албанец е избран од НАСА да биде жител на планетата Марс: Има и бординг билет

И.И.

Земјотрес ја погоди Босна и Херцеговина

Слободен печат

Саудиските документи осначени како строго доверлива тајна покажуваат дека атентаторите на Кашоги користеле компанија запленета од саудискиот престолонаследник

И.И.

ЕУ воведува санкции за Москва по пресудите за Навални: Процесот ќе заврши следната недела

Слободен печат

Села: Некој посилен од Заев и од Мијалков нареди негово појавување во Обвинителството

Слободен печат

Соопштение на штедачите во Еуростандард банка: Дел од оштетените велат дека јажето околу врат е единствен излез од овој грабеж

Слободен печат

Остави Коментар