Мета со апел до Албанците неколку часа пред изборите: Избегнувајте ги провокациите – Слободен печат
ВестиРегион

Мета со апел до Албанците неколку часа пред изборите: Избегнувајте ги провокациите

Преку порака на Фејсбук, Мета ги повикува албанските граѓани да се однесуваат мирно и мудро, како и да се самовоздржуваат.

Албанскиот претседател Илир Мета повторно ги повика граѓаните на Албанија утре да ги почитуваат на граѓански и демократски начин одлуките на сите, додека мнозинството ќе ги одржи сами локалните избори. Преку порака на Фејсбук, Мета ги повикува албанските граѓани да се однесуваат мирно и мудро, како и да се самовоздржуваат.

Според шефот на албанскста држава, од суштинско значење е утре да се сочува социјалниот мир, додавајќи дека сите треба да ги избегнуваат провокациите што можат да водат кон насилство.

-Избегнувајте ги провокациите што можат да ве водат кон насилство, така што политичките разлики да не го загрозат граѓанскиот соживот во секое семејство, населено место, село, во секој град и во целото наше општество – пишува меѓу другото Мета, пренесува БалканВеб.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close