Мета побара предвремени претседателски и парламентарни избори

Албанскиот претседател Илир Мета денеска предложи одржување на предвремени парламентарни и претседателски избори, со цел решавање на политичката криза во Албанија на 13 октомври, за кога беше декретирaн датумот за локалните избори, по поништувањето на 30-ти јуни.

На прес конференција, Мета рече: „На 13 октомври и општи избори и претседателски избори. И јас ќе се кандидирам за претседател со овие овластувања. Еди Рама и Социјалистичкото собрание кои не ме сакаат нека кандидираат кого сакаат. Ова е патот што ја решава оваа ужасна криза на застапеност”.

Мета нагласи дека не побарал од премиерот Рама да си замине од фотелјата, туку се обидел да ја реши кризата бидејќи нема отпочнување преговори без учеството на опозицијата на изборите.

Прочитајте и...  Пожарот кај Тиквешко Езеро предизвикан од невнимателни викендаши кои славеле Илинден

Тој изјави дека предлогот за предвремени избори е негово решение, а ако Рама има друг предлог за решавање на кризата, добредојден е да го објави.

– Не ме интересира кој ќе победи, Баша или Рама, но повеќе не сакам да изгуби Албанија за политички игри и игри на амбасади – рече Мета, пренесува Топ Чанел.

Прочитај повеќе

Задолжителна маска и на палубите на бродовите и траектите во Грција

Слободен печат

Три смртни случаи, 74 новозаболени од Ковид-19 и 90 оздравени пациенти

Слободен печат

Британската Влада ќе субвенционира посети на ресторани

Слободен печат

Дваесет и шести ден од антивладините протести во Бугарија

Слободен печат

Струјата ги запали социјалните мрежи

Весна Дамчевска

Уништени канделабри во скопски Аеродром (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Уште тројца млади на возраст од 19 и 22 години заболени од Ковид-19 во Кавадарци

Слободен печат

Евакуирани жителите од околината на Мадрид поради пожар

Слободен печат

Мал авион падна врз зграда во село во близина на грчкиот град Серес

Миа Агенција

Протест во Белград, демонстрантите фрлаа со јајца и домати врз српскиот Парламент (ВИДЕО)

Слободен печат

Заборавете на доларот, купувајте злато: Цената на скапоцениот метал ќе руши рекорди до крајот на годината

Слободен печат

Џафери ја напушта Инфективна, ќе ја води конститутивната седница

Слободен печат