Мета побара предвремени претседателски и парламентарни избори - Слободен печат

Мета побара предвремени претседателски и парламентарни избори

Албанскиот претседател Илир Мета денеска предложи одржување на предвремени парламентарни и претседателски избори, со цел решавање на политичката криза во Албанија на 13 октомври, за кога беше декретирaн датумот за локалните избори, по поништувањето на 30-ти јуни.

На прес конференција, Мета рече: „На 13 октомври и општи избори и претседателски избори. И јас ќе се кандидирам за претседател со овие овластувања. Еди Рама и Социјалистичкото собрание кои не ме сакаат нека кандидираат кого сакаат. Ова е патот што ја решава оваа ужасна криза на застапеност”.

Мета нагласи дека не побарал од премиерот Рама да си замине од фотелјата, туку се обидел да ја реши кризата бидејќи нема отпочнување преговори без учеството на опозицијата на изборите.

Тој изјави дека предлогот за предвремени избори е негово решение, а ако Рама има друг предлог за решавање на кризата, добредојден е да го објави.

– Не ме интересира кој ќе победи, Баша или Рама, но повеќе не сакам да изгуби Албанија за политички игри и игри на амбасади – рече Мета, пренесува Топ Чанел.

Прочитај повеќе

Републиканците им го зададоа првиот удар на демократите за импичментот на Трамп, Русија ја доби новата влада

Слободен печат

Таравари: Загадувањето на Гостивар е пет пати помало, едниот апарат е расипан

Слободен печат

Поради долгови, Боинг бара заем од 10 милијарди долари

Слободен печат

Централните банки заеднички го испитуваат воведувањето на криптовалути

Слободен печат

Ивановски: Досегашниот економски модел генерира економски раст, но притоа еколошки загадува

Слободен печат

Терористички напад во Буркина Фасо, најмалку 36 загинати

Слободен печат

Остави Коментар

one × three =

Прочитај повеќе

Состанок на Одоборот за итни случаи во СЗО поради ширењето на коронавирусот

Слободен печат

Измените на Изборниот законик на седница пред пратениците, сè уште нема консензус меѓу партиите

Слободен печат

Ја запознавме кралицата на медот

Слободен печат

Владата го донесе Планот за управување со светското природно и културно наследство во Охридскиот регион

Слободен печат

Законот за Агенцијата за разузнавање пратен на усвојување од пратениците

Слободен печат

Швајцарската полиција уапсила руски разузнавачи во Давос

Слободен печат