Мета му пиша писмо на Рама на тема ковид-19: Одиме кон катастрофа што треба да се спречи

Албанскиот претседател Илир Мета, во писмо до премиерот Еди Рама, до министерката за здравство, Огерта Манастирлиу и првиот параментарец Грамоз Ручи, оценува дека „ситуацијата оди кон катастрофа која треба навремено да се спречи”.

Со влошувањето на така тешката политичка и институционална криза, особено по бруталното и еднострано кршење на Договорот за изборниот законик од 5 јуни постигнат со консензус, се очекува состојба со пандемијата да се влоши до катастрофа што мора да се спречи навреме, наведува Мета.

Тој, исто така, нагласува дека во овој момент е потребно целосно преиспитување на состојбата и преземените мерки.

Со оглед на значителното влошување на состојбата со пандемијата ковид-19, со зголемувањето на бројот на заразени лица и, за жал, со зголемувањето на бројот на граѓани кои ги загубија своите животи, неопходна е целосна проценка на состојбата и преземените мерки во врска со тоа, имајќи го предвид и зимскиот период, како и други отежнувачки фактори, додаде Мета.

Прочитајте и...  Шилегов: Засадуваме висококвалитетни садници коишто веднаш влегуваат во екоситемот на нашиот град

Покрај предупредувањето, Мета поставува 11 прашања до премиерот, до Собранието и до Министерството за здравство за состојбата и мерките што се преземаат против ковид-19.

Во Албанија вчера како последица од ковид-19 починаа седум лица што е највисока бројка до сега, додека бројот на новодијагностицирани дневно е во просек околу 300 или 22 отсто од тестираните.

Поврзани вести

Шахпаска: Не 16  туку 365 дена да работиме на прашањето на насилството, родово-базираното и семејното насилство

Слободен печат

Намален бројот на инфицирани лица, но не и на починати: Германија со дневен рекорд од 410 смртни случаи

Слободен печат

ЕССЕ: Нема да запре родовото насилство без целосна примена на новиот закон

Слободен печат

Радио Нов Зеланд: Сто мртви делфини насукани на бреговите на архипелагот Чатам

Слободен печат

Царовска: За родово базираното насилство треба гласно да зборуваме

Слободен печат

Милошоски дојде, но рочиштето за „Моќник“ се одложи

Слободен печат

Остави Коментар