Мета дециден: Изборите од 30 јуни ќе бидат имагинарни – Слободен печат
ВестиРегион

Мета дециден: Изборите од 30 јуни ќе бидат имагинарни

Шефот на албанската држава тврдеше дека декретот беше инициран од писмата што му ги испратил премиерот Еди Рама на лидерот на Демократската партија

Албанскиот претседател Илир Мета, реагираше во врска со одлуката на Изборниот колегиум за декретот за поништување на изборите.

На прес-конференцијата што ја одржа рано изутринава, шефот на албанската држава тврдеше дека декретот беше инициран од писмата што му ги испратил премиерот Еди Рама на лидерот на Демократската партија, и имаше за цел да и се стави крај на политичката криза, пренесува „Визион Плус“.

Тој ја обвини Социјалистичката партија дека не го спроведува декретот на претседателот, нагласувајќи дека изборите на 30 јуни ќе бидат имагинарни.

Мета истакна дека Изборниот колегиум немало надлежност да го преиспита декретот. Тој рече дека Колегиумот преку својата одлука ја оправда незаконитоста на Социјалистичката партија во Централната изборна комисија.

Според Мета, одлуката на Изборниот колегиум е пропаганден напор и го обвини мнозинството за притисок врз членовите.

Вчера Изборениот колегиум преку одлука за неотпишување на една политичка партија од изборниот лист, го потврди 30 јуни како датум кога ќе се одржат локалните избори во Албанија.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close