Месото е следниот производ чии цени треба да се замрзнат, вели Бранимир Јовановиќ

Фото: ,,Слободен печат'' - Драган Митрески

Економистот Бранимир Јовановиќ од Виенскиот институт, во своето вечерашната емисија „Економски Магазин“ на „Алсат“ рече дека следни прехранбени производи чиишто цени Владата треба да ги замрзне, бидејќи, како што вели, во вредноста на потрошувачката кошничка месото учествува со високи 9 проценти.

„Месото и месните производи треба да бидат следните на ред за замрзнување. Многу е поважно тоа да се замрзне отколку тестенини, ориз и слично затоа што многу повеќе луѓето трошат на месо отколку на друго, тестенини, ориз и слично. Во потрошувачката кошница месото учествува со 9 проценти“, вели Јовановиќ.

Владата неодамна ги замрзна цените на лебот, тестенините и млекото и млечните производи, за да го запре растот на цените. Дел од владините министри отворено ги обвинија компаниите од прехранбената индустрија дека неоправдано ги поскапувале производите.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот