Месина се врати во Европа, ќе ги предводи “манекените“

Еторе Месина по петгодишна пауза се враќа во европската кошарка и тоа како тренер на Армани Милано. Тој доаѓа на местото на Симоне Пјаниџани кој спогодбено го раскина договорот со тимот.
Месина во изминатите пет години беше помошник дел од стручниот штаб на Грег Попович во НБА екипата, Сан Антонио спарс.

Тој својата тренерска кариера ја започна во Виртус Болоња со кого два пати триумфура во Евролигата, а уште два пати беше најдобар и со рускиот тим ЦСКА Москва (2006 и 2008). Месина беше тренер уште и на екипите на Бенетон и Реал Мадрид во Европа, а во НБА беше и во стрчниот штаб на ЛА лејкерс, додека во два наврати ја предводеше и италијанската репрезентацијата.

Прочитајте и...  „Граѓаните“ на крилјата Жезус до триумф над Лестер (ВИДЕО)

Освен што ќе биде тренер, Еторе Месина ќе биде и претседател на кошаркарски операции, што значи дека тој ќе одлучува за сите трансфери во Армани Милано.

Прочитај повеќе

Барди и Леванте ги симнаа „кралевите“ од тронот (ВИДЕО)

Слободен печат

Јокиќ чита книги за коњи, а ние победуваме

Слободен печат

Милан испушти победа, Роналдо 11. натпревар по ред ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Верувам дека Вардар идната година ќе игра во Лигата на шампионите

Слободен печат

Вернер нема дилема: Клоп е најдобар тренер во светот

Слободен печат

Петарда на Лајпциг во Гелзенкирхен, Халанд не запира да ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

3 × три =

Прочитај повеќе

„Граѓаните“ на крилјата Жезус до триумф над Лестер (ВИДЕО)

Слободен печат

Федерер откри што ќе прави во пензија

Слободен печат

Поранешните вардарци на цена, Србија за прв пат во историјата ќе добие селектор-странец

Слободен печат

Шпанската полиција која уапси екс фудбалер на Реал Мадрид открива во која лига има највеќе местенки

Слободен печат

„Покерот“ на Меси ги смири навивачите на „Камп Ноу“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Порто со фуриозно второ полувреме го реши Вардар

Слободен печат