Меси сака да го напушти ПСЖ и сериозно размислува за враќање во Барса?!

фото: EPA-EFE/Mohammed Badra

Иднината на Лионел Меси продолжува да биде главна тема во светските спортски медиуми. Последните извештаи велат дека 35-годишниот Аргентинец е на прагот на сензационално враќање во својата сакана Барселона, и покрај тоа што пред две години го напушти шпанскиот клуб во солзи.

Сега новинарот на „Фут Меркато“, Санти Ауна, тврди дека приоритет на светскиот шампион е да се врати на „Камп Ноу“ по истекот на договорот со ПСЖ на крајот на јуни.

Веќе се одржани состаноци меѓу таткото на Меси и агентот Хорхе и каталонскиот претседател Жоан Лапорта, додека чест контакт е и ѕвездата на ПСЖ и шпански тренер Чави Ернандез. Се верува дека Лапорта го повикал Меси и се извинил за ситуацијата со договорот на Аргентинецот поради која тој замина во ПСЖ. Меси беше многу среќен поради извинувањето и му кажа на претседателот дека сонува да се врати во Барса.

Главна пречка останува лошата финансиска состојба на каталонскиот клуб. Доколку Барселона сака повторно да се обедини со Меси, треба да продаде некои од своите сегашни играчи за да се осигура дека ќе останат во рамките на границата на платите во „Ла Лига“.

Исто така, се известува дека ПСЖ не сака да ја исполни посакуваната плата на Меси во неговиот евентуален нов договор. Тој сака да заработува плата слична на Килијан Мбапе. На „Паркот на принцовите“ мислат дека тоа може да биде премногу за фудбалер на негова возраст.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот