Меси: Не е вистина дека јас одлучувам кој ќе игра во Барселона

Лионел Меси реши да ја отвори душата и во големо интервју за најпознатиот спортски весник во Шпанија, „Марка“, зборуваше за сите теми поврзани со него. Тој се осврна на шпекулациите за неговата иднина во Барселона иако договорот му истекува во 2021 година, а тој неодамна одби да потпише нов десетгодишен договор.

– Клаузулите и парите не ми значат ништо, најважно ми е во клубот да има победнички проект. Моментно не разговараме за продолжување на соработката, а преговорите би ги водел татко ми. Тој досега ништо не ми кажал – вели Меси кој го прокоментира и лошиот старт на неговата екипа во новата. Барселона по три кола има само четири бодови.

Прочитајте и...  „Граѓаните“ поднесоа жалба во Лозана за одлуката на УЕФА

– Засега слабиот старт и малиот број на освоени бодови не се загрижувачки иако не е пријатно кога на ваков начин ја започнувате сезоната. Имавме доста повредени фудбалери, и тоа не е нормално. Мораме да се подобриме веќе од наредниот натпревар – вели Аргентинецот.

Аргентинецот со нетрпение го очекува новиот триумф во Лигата на шампионите. За последен пат Меси и Барселона триумфираа во 2015 година.
– Помина долго време откако ја освоивме Лигата на шампионите и навистина би сакал да освојам уште неколку пехари. Но, не никако не би потпишал да победувам во Европа на штета на Ла лига. Поуките кои ги извлековме од минатата сезона се дека мора на секој натпревар да се постигнуваат голови.

Прочитајте и...  Сензацијата на Баерн со неверојатна животна приказна: Роден во камп за бегалци и трча побрзо од дозволената брзина за возење во Лондон

Тој ги открива најголемите ривали во шпанската Ла Лига но и во ЛШ.
– Атлетико Мадрид има навистина добар, балансиран тим, а летово купија и добри играчи. Реал исто така направи голема работа со ангажманот на Еден Азар и тое се најголема закана за нас во Ла Лига но и во ЛШ. Јувентус и Манчестер сити ќе бидат најголема закана во Европа, сите се силни и не очекува навистина израмнета ЛШ – размислува Меси.

На крајот, Меси изјави дека не се меша во туѓата работа. На него му сметаат се почестите коментари дека тој го составува тимот на Барселона.
– Веќе се навикнав на вакви работи, луѓето зборуваат се и сешто. Тоа, нормално не е точно. Велат дека јас го составувам тимот, дека бирам кој играч ќе дојде на „Камп Ноу“, дека менувам и именувам тренери или дека тоа го прави татко ми. Јас ја знам реалноста, а таа е дека си ја знам мојата работа која е на теренот и не се мешам во другите работи – зборува Меси за „Марка“.

Прочитајте и...  Порно ѕвезда открива дека фудбалер и праќал приватни пораки (ФОТО)

Прочитај повеќе

Годишен форум на тренери во организација на ФФМ

Слободен печат

НЕВЕРОЈАТНА ПОНУДА: Арапите нудат 400 милиони фунти за борба помеѓу Џошуа и Фјури

Слободен печат

Порно ѕвезда открива дека фудбалер и праќал приватни пораки (ФОТО)

Слободен печат

КРАЈ ЗА РУСКАТА УБАВИЦА: Марија Шарапова ја заврши кариерата

Слободен печат

Најголемото хрватско дерби пред празни трибини поради коронавирусот?

Слободен печат

Откажување или одложување: Коронавирусот им се заканува на Олимписките игри?!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Граѓаните“ поднесоа жалба во Лозана за одлуката на УЕФА

Слободен печат

Еден од најдобрите боксери-тешкаши умре од смеа кога го слушна оправдувањето на Вајлдер (ВИДЕО)

Слободен печат

Сензацијата на Баерн со неверојатна животна приказна: Роден во камп за бегалци и трча побрзо од дозволената брзина за возење во Лондон

Слободен печат

Солскјер останува на клупата на Јунајтед и наредната сезона

Слободен печат

Новак и одговори на мајката на кошаркарскиот Моцарт: Се надевам дека наскоро ќе се запознаеме

Слободен печат

Леброн на комеморацијата за Коби барал само една работа

Слободен печат