Меси мора да ја заврши кариерата во Барселона

epa08805275 FC Barcelona's head coach Ronald Koeman (R) and striker Lionel Messi (L) during the Spanish LaLiga soccer match between FC Barcelona and Real Betis held at Camp Nou stadium in Barcelona, Spain, 07 November 2020. EPA-EFE/Alejandro Garcia

Тренерот на Барселона, Роналд Куман смета дека Лионел Меси мора да ја заврши кариерата во клубот во кој ја помина целата професионална кариера. Уште од минатото лето се шпекулира за можното заминување на Меси од Барселона, но во овој момент се чини дека Аргентинецот е најблиску до останување на „Камп Ноу“.

– Меси мора да ја заврши кариерата во Барселона. Се надевам дека наскоро конечно ќе биде постигнат договор. Поточно, верувам дека ќе биде постигнат договор – изјави Куман.

Холанѓанецот на клупата на Барселона исто така ги најави дека управата на клубот работи на ангажирање на нови засилувања. Досега за Барселона потпишаа Серхио Агуеро и Ерик Гарсија кои дојдоа од Манчестер сити како слободни играчи како и дефанзивецот на Бетис, Емерсон Ројал кој дојде за девет милиони евра. Исто така, по завршување на Евро 2020, се очекува нов играч на каталонскиот тим да стане и Мемфис Депај.
– Работиме на тоа следната сезона да имаме конкурентен тим. Сигурен сум дека екипата ќе биде посилна во однос на минатата сезона – додава Куман.

 

Видео на денот