10.8 C
Скопје

Мерните станици за квалитетот на воздухот обоени во аларманта црвена боја

Мерните станици во земјава покажуваат дека вечерва жителите на Кавадарци дишат најзагаден воздух, веднаш потоа следува скопската населба Лисиче, Велес, Кичево, Куманово и Гостивар.

Во Кавадарци вечерва се измерени дури 227 µg/m3, додека во Лисиче и Велес се измерени 101 µg/m3, а во Кичево измерени се 95 µg/m3.

Најновата студија за загадувањето на воздухот покажа дека најмалку 476.000 новороденчиња во текот на 2019 година ширум светот починале поради загадувањето на воздухот.

Според авторите на студиите, се повеќе докази има за поврзаноста на изложеноста на мајките на загаден воздух во текот на бременоста со зголемениот ризик бебињата да се родат со мала тежина или предвреме.

Загадениот воздух лани донесе смрт за половина милион бебиња ширум светот

 

Поврзани вести

СИПА упадна во просториите на Централната изборна комисија на БиХ

Илинка Иљоска

Тегелтија: На БиХ и требаат добри вести од Брисел, а тоа е кандидатски статус

Илинка Иљоска

Словенците предвидуваат дека до јуни ќе ја зауздаат короната: „800.000 луѓе се веќе заштитени“

Слободен печат

Мехмети: Предлог законот за дивоградби е политички договор меѓу Заев и Мицкоски

Слободен печат

Мицкоски: Се сомневам дека ќе добиеме датум за преговори

Слободен печат

Брнабиќ: Од дијалогот Белград – Приштина зависи стабилноста на целиот регион

Слободен печат

Остави Коментар