Мерки за институционално справување со загадувањето и климатските промени

Членовите на Сојузот, директно придонесуваат за справување со загадувањето и климатските промени, но потребно е акцијата да биде масовна.

Сојуз на стопански комори на Македонија со иницијативата на жени во климатска акција отпочна со кампања, посветена на подигнување на свеста и преземање мерки со кои се мотивираат и ангажираат институциите и компаниите да се борат со загадувањето и климатските промени. Загадувањето е на алармантно ниво не само на воздухот туку и на животната средина воопшто, што се одразува негативно и со долгорочни последици за сите кои живеат и работат во Македонија.

– Членовите на Сојузот, директно придонесуваат за справување со загадувањето и климатските промени, но потребно е акцијата да биде масовна. Затоа ги повикуваме сите да се придружат во акцијата која е едноставна, но ефективна. Секој треба да оцени колку од овие активности ги спроведува во својата институција или компанија, помагајќи да стане поодржлива, а во исто време и помагате на државата и светот во акцијата против климатските промени” изјави Арсовска.

Прочитајте и...  Лани Владата потрошила околу 26 милиони денари за патувања и ресторани

Компаниите членови на  Сојузот активно ги превземаат следните 10 чекори кои се повик за делување на сите институции, организации и компании.

  • Застапување на барања за акција за справување со загадувањето и климатските промени пред институциите на локално и национално ниво.
  • Подигнување на свеста кај своите вработени, партнери, добавувачи, потрошувачи, медиумите и други засегнати страни.
  • Избираат добавувачи кои применуваат добри практики за заштита на животната средина.
  • Промовирање на еколошки начин на работа, без употреба на хартија, преку користење на дигитални алатки со што се намалуваат трошоците и употребата на вишок материјали.
  • Превземаат мерки за намалување на емисиите на стакленички гасови.
  • Делуваат кон намалување на потрошувачката на енергија на работното место.
  • Одбираат обновливи извори на енергија за своите потреби и проекти.
  • Делуваат кон намалување на производството на отпад, рециклираат, вршат поправка наместо замена за нови предмети на работното место.
  •  Поттикнуваат користење јавен и алтернативен транспорт.
  • Одбираат зелена инфраструктура и опрема според најновите еколошки стандарди, опрема која е ефикасна енергетски и одржлива.
Прочитајте и...  Добиле поддршка од сите пратенички групи: Оштетените штедачи од Еуростандард Банка бараат закон за обесштетување

– Македонија веќе со денови не се спушта од листата на држави кои се најзагадени  во светот. Деновиве е меѓу првите 10 земји според светската страница за мерење на квалитетот на воздухот „АирВизуал”, се вели во соопштението од ССМ.

Прочитај повеќе

Ковачев: Гоце Делчев е на Македонија, никој не сака да и го земе, тој е и на Бугарија

Слободен печат

Над 13 илјади заразени во еден ден во Франција, во Париз заразата се шири најбрзо

Слободен печат

Во Атина „цвета“ короната, 40 отсто од вработените ќе работат од дома, се откажуваат концерти и кино проекции

Слободен печат

Претседателот на Гватемала заразен со ковид-19

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Николовски и неговиот шеф се криминалци

Две брачни двојки пријавиле 1.200 лажни бремености, од француските власти извлекле близу два милиони евра

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Џонсон: Доаѓа втор бран, се плашам дека е неизбежен

Османи: Нема да дозволам сопки и емоции да влијаат на патот кон ЕУ, верувајте во тоа

Слободен печат

Европската агенција за лекови го одобри дексаметазонот за лекување на коронавирусот

Николовски: Во борбата против корупцијата никој не смее да биде заштитен

Маријана Митровска

Нови рестрикции во Мадрид: Ограничен пристап до паркови и јавни места, како и собири до шест лица

Жителите на Шуто Оризари вечерва останаа без вода

Слободен печат