8 C
Скопје

Меркел упати јасна порака до Германците за пандемијата

Епидемиолошката состојба во Германија сè уште е многу сериозна, иако бројот на новозаразени со коронавирусот не расте премногу брзо, изјави денеска канцеларката Ангела Меркел, откако на вчерашната средба со лидерите на сојузните држави одлуката за воведување нови мерки беше одложена за 25 ноември.

– Бројот на новозаразени повеќе не расте експоненцијално, но сепак е голем. Затоа мора да ги намалиме контактите, да ги намалиме контактите, да ги намалиме контактите, рече Меркел на економски настан организиран од „Зидојче цајтунг”.

Таа повтори дека 30 до 40 проценти од населението припаѓа на ранливи групи.

Прочитајте и...  Се стабилизира епидемијата со ковид-19 во земјата: Преполовен бројот на хоспитализирани, вакцините од Србија ќе дојдат со интервентен увоз

Поврзани вести

Кикиљас: Не загрижуваат мутациите на коронавирусот

Слободен печат

Академик Беџети за концепцијата за основно образование: Дури и најдолгите патишта почнуваат со првите чекори

Слободен печат

Сенатот во понеделник ќе започне судење за отповикување на Трамп

Слободен печат

Османи: Процесот на проширување на ЕУ нема алтернатива

Слободен печат

Следното рочиште за „Таргет-Тврдина” ќе се одржи во вторник

Слободен печат

Српскиот воен синдикат добил поплаки од војници кои тврдат дека командантите ги тераат да се вакцинираат

Слободен печат

Остави Коментар