Меркел: Убиството на Џорџ Флојд е многу страшно

Германската канцеларка Ангела Меркел вечерва го осуди убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд во САД, велејќи дека расизмот е ужасна работа.

– Убиството на Џорџ Флојд е многу страшно. Расизмот е нешто страшно. Општеството во САД е многу поларизирано,  рече таа во интервју за телевизијата ЗДФ, коментирајќи ја по првпат ситуацијата во Соединетите американски држави по убиството на Флојд за време на полициското апсење.

Како што оцени таа, политиката треба да се обиде да ги зближи луѓето и да ги помири.

Канцеларката Ангела Меркел/ Фото: EPA-EFE/AIDAN CRAWLEY

На прашањето дали американскиот претседател Доналд Трамп има улога во поларизацијата на американското општество, таа рече дека неговиот политички стил е контроверзен, јавуваат германските медиуми.

Сепак, Меркел додаде дека соработува со избраните претседатели на сите земји, вклучувајќи го и американскиот претседател и изрази надеж дека ситуацијата во Америка ќе се смири.

Прочитајте и...  Француската држава ќе се казни со 10 милиони евра ако не го намали загадувањето на воздухот

Прочитај повеќе

Серија инциденти пред Собранието на Србија во Белград (ВИДЕО)

МИА Агенција

Реакција на српската Демократска партија за протестите во Белград

Слободен печат

Демонстрантите ја нападнаа полицијата во Белград, употребен и солзавец

Слободен печат

Нови демонстрации во Србија, Парламентот го опколи жандармеријата (ВИДЕО)

Слободен печат

Вучиќ од Париз: Мислам дека конечно паднаа сите маски!

Слободен печат

Во светот денеска рекорден број новозаразени: СЗО признава дека не може да се искорени вирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ нуди изолација и враќање назад

Слободен печат

Стефановиќ: Брутални сцени на насилство, полицијата мора да реагира

МИА Агенција

Николоски: Мојот против кандидат е „капо ди тути капи“ на сите криминалци во оваа држава

Слободен печат

Филипче: Ако делите барем дел од ентузијазмот, вербата и желбата што јас вечерва ја чувствувам, ние сме победници

Слободен печат

Заев: После поразот Мицкоски нема да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Мицкоски: Да ставиме крај на криминалот и разнебитувањето

Слободен печат