19.8 C
Скопје

Меркел со порака до Германците: Се гледа светло на крај на тунелот, вакцините нудат излез од кризата

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска им порача на Германците дека се „гледа светлост на крајот од тунелот“ и дека „овој вирус ќе се победи“, само еден ден откако побара прошка од јавноста за најавените строги мерки за Велигден.

Во 27-минутното обраќање пред пратениците, таа рече дека знае колку е тежок животот за многу луѓе, но ги повика да размислуваат позитивно, тврдејќи дека вакцините нудат излез од кризата.

– Ќе бидат потребни уште неколку месеци, но светлината на крајот од тунелот е видлива. Ние ќе го победиме овој вирус, нагласи Меркел пред пратениците во Долниот дом на парламентот на Бундестагот, пренесува Танјуг.

Меркел се обрати во Бундестагот пред самитот на лидерите на ЕУ закажан за денес, најавувајќи дека ќе има разговори за тоа како да се осигура дека се прават повеќе вакцини на европско тло.

– Британските производствени страници ја снабдуваат Велика Британија, а Соединетите Американски Држави не извезуваат, па затоа се потпираме на тоа што можеме да направиме во Европа, рече канцеларката, пренесува „Ројтерс“.

Таа додаде оти мора да претпоставиме дека вирусот со неговите мутации може да нè окупира долго време, така што ова прашање ќе се провлекува и во иднина.

– Исто така, мора повеќе да се работи за снабдување на остатокот од светот со вакцини, бидејќи во спротивно ќе се појават нови мутации од кои некои може да се покажат отпорни на вакцини, предупреди Меркел.

Пред самитот на ЕУ, премиерот на Баварија, Маркус Зедер ги поддржа повиците за контрола на извозот на европски вакцини.

– Неопходно е да се забрани извозот на европски вакцини во земји кои самите ги произведуваат и не доставуваат ништо во Европа, објави Зедер на Твитер.

Поврзани вести

Лукаревска: Наша единствена алтернатива е ЕУ

Слободен печат

Пукотница во Старата скопска чаршија

Слободен печат

Филипче од Штип: Покажавме дека за нас зборот е збор, го имаме најдоброто за секоја општина

Слободен печат

Ексцентричен тајкун, креатор на најпознатата антивирусна програма, пронајден мртов неколку часа по одлуката за екстрадиција

Слободен печат

Заев тврди дека не разговарал со Ахмети за промена на знамето, грбот и химната

Слободен печат

Заев за новите проекти: Се воведува еколошка такса, ќе се инвестира во обновливи извори

Слободен печат

Остави Коментар