Меркел: Северна Македонија значително ја подобри својата позиција за приближување кон ЕУ

„Северна Македонија натамошно се ориентира кон ЕУ и НАТО. Земјата во изминативе години амбициозно го реформира својот безбедносен сектор и прави големи чекори напред на полето на владеењето на правото и демократијата. Владата се обврза да продолжи со започнатите реформски чекори“, се наведува во проширеното соопштение од кабинетот на Меркел..

За разлика од првото соопштение од средбата кое беше насловено „Зацврстување на стабилноста на Балканот“, во новото е сменет и насловот, па сега се вели „Натамошна промоција на европската интеграција“.

Во проширеното соопштение од кабинетот на германската кацеларка издадено по средбата со нашиот премиер се апострофира дека по извесното членство во НАТО, ќе следи и приближување кон ЕУ.

„По согласноста на 29 членки на НАТО, Северна Македонија најдоцна во 2020 година ќе стане 30 членка на Алијансата. И во поглед на Европа, Северна Македонија значително ја подобри својата позиција за приближување кон ЕУ“, се вели во изјавата од Кабинетот на германската канцеларка.

Прочитајте и...  Директорката на УЈП позитивна на Ковид-19

Заев утрово во Берлин разговараше со Меркел за европските перспективи на земјата. По средбата, Заев за Дојче веле изјави дека е многу охрабрен од разговорите со Меркел

Прочитај повеќе

Хилари Клинтон со критики до Трамп: Тоа што го прави е застрашувачка употреба на моќ за која нема место во САД

Слободен печат

Нумовски: Неможност за аплицирање за велосипеди и тротинети по електронски пат, за неколку дена ќе заврши повикот (ВИДЕО)

Слободен печат

Се урна железнички мост во Русија (ВИДЕО)

Слободен печат

По квалитет на мрежи државава рангирана на второ место во Европа

МИА Агенција

Паунов: За максимално да го искористиме сонцето, треба домаќинствата и компаниите да поврзат соларна централа на своите кровови (ВИДЕО)

Слободен печат

Андоновиќ: Расните немири во САД прераснуваат во социјален бунт (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гренел официјално поднесе оставка на позицијата во Стејт департмент

Слободен печат

Поради не носење лична заштита казнети се 585 граѓани

МИА Агенција

Најмалку седум цивили загинаа во експлозија на бомба во авганистанската провинција Кундуз

Слободен печат

Богојевски: Ако Мицкоски бега од 5 јули тогаш не треба да се чека на него, злоупотреба на МВР со крајна цел одложување на избори (ВИДЕО)

Слободен печат

МЗ: Граѓаните да ги почитуваат во целост мерките и препораките за заштита од коронавирусот

МИА Агенција

Во тек е исплата на правата од социјална и детска заштита за мај

МИА Агенција