Меркел се заблагодари на своите граѓани за почитувањето на мерките: Ви благодарам од срце

Во исто време, таа предупреди на нетрпеливост, затоа што денес никој не може да каже колку ќе траат овие тешки времиња.

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска им се заблагодари на граѓаните што доследно ги применуваат новите мерки воведени поради пандемијата на коронавирусот, и истакна дека забавувањето на ширењето на вирусот одлучува дали во наредните недели секој тешко болен пациент ќе добие најдобра можна медицинска помош.

– Новите правила значително го намалија јавниот живот, особено во последниве неколку денови тој е сведено на минимум. Целта е да се намалат контакти со цел спречување на ширење на инфекцијата. Речиси сите видно го сменија своето однесување, затоа сакам да кажам „ви благодарам од срце- рече Меркел во аудио пораката до граѓаните.

Во исто време, таа предупреди на нетрпеливост, затоа што денес никој не може да каже колку ќе траат овие тешки времиња.

Прочитајте и...  Пет градови во Турција имаат најголема стапка на раст на новозаразени

-За жал, бројот на нови инфекции на дневна база, сè уште не ни дава причина да ги олабавиме мерките- рече канцеларката.

Целта, рече таа, е да се удвои бројот на нови инфекции само на секои десет дена, за да не се преоптовари здравствениот систем.

Во моментов, известува таа, бројот двојно се менува на секои пет и пол дена, што е сè уште е голем раст.

Меркел истакна дека ја разбира загриженоста за економијата, како и за сите луѓе кои се загрижени за  работните места.

-Брзо како никогаш досега и со толку пари како никогаш, преземени се мерки. Мислам дека слободно можам да кажам дека мобилизираме сè што можеме за да обезбедиме на нашата земја, во овие неизвесни времиња, безбедност- истакна Ангела Меркел.

Прочитајте и...  Преговорите за идеален наставен модел од септември продолжуваат, МОН инсистира на часови со физичко присуство

Прочитај повеќе

Израел осуети кибер напад врз одбранбената индустрија

Слободен печат

Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Слободен печат

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат

Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Слободен печат

Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

Слободен печат

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Слободен печат

Костовски: Двојна игра на НБ, ако беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година

Слободен печат

Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Слободен печат

Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

Слободен печат