Меркел се „отру“ во Њу Делхи (ФОТО)

Германската канцеларка Ангела Меркел доби, отровен пречек во Њу Делхи, како што процени АП, додека со премиерот на Индија, Нарендра Моди се движеше пред почесната гарда поставена во нејзина чест.

Моди и Меркел се прошетаа покрај почесната гарда пред претседателската палата, вдишувајќи којзнае колку отров од загадениот воздух во Њу Делхи, наведе агенцијата, истакнувајќи дека како и многу пати Меркел морала да седне за време на интонирањето на химната.

Фото: EPA-EFE/HARISH TYAGI

Меркел и Моди денеска се договорија двете земји да ја подобрат соработката во борбата против климатските промени, кибер безбедноста, развојот на вештини, вештачката интелигенција, енергетската безбедност, цивилното воздухопловство и одбраната.

За време на средбата во Њу Делхи беа потпишани и неколку договори.

Прочитајте и...  Автомобил влетал во група демонстранти на автопат кај Сиетл, две жени повредени (ВИДЕО)

Моди рече дека Индија се обидува да оствари профит, додека Меркел за време на средбата рече дека нејзината земја би сакала да соработува со Индија на инфраструктурни проекти, водоснабдување и третирање на отпад.

Германија е најголем трговски партнер на Индија во Европа.

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО ЊУ ДЕЛХИ: Училиштата затворени поради загаденост на воздухот

Прочитај повеќе

Филипче: Почина првиот доктор од компликации на коронавирусот

Слободен печат

Болтон: Не е моја идејата за размена на територии меѓу Србија и Косово

Слободен печат

Трамп најави победа против радикалната левица и напредок во борбата против коронавирусот

Слободен печат

Мицкоски: Нема да ја игнорираме реалноста за името, но нема да дозволиме оганот македонски да згасне додека постои ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Шилегов: Пред точно една година, започнавме со градба на зелениот кров на ГТЦ (ФОТО)

Слободен печат

Мој ДДВ: Објавени се 15-те добитници на награда од 100.000 денари

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Доверителите си враќаат половина од вложеното

Соња Христовска Угриновска

И осличот од Аргентина е домашен, ако е спакуван кај нас

Царовска му одговори на Манчевски: Маж ми вика дека сум Франкештајн, а другарките дека сум тетка (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев: Очекувам победа и стабилна коалиција

МИА агенција

Раперот Кање Вест шокира: Јас се кандидирам за претседател на САД (ФОТО)

Слободен печат

Бајден: Америка има можност да го искорени системскиот расизам (ВИДЕО)

Слободен печат