Меркел: Потребно е да се најде мирно решение за ситуацијата во Хонгконг

Потребно е да се најде мирно решение за ситуацијата во Хонгконг, изјави германската канцеларка Ангела Меркел на средбата со кинескиот премиер Ли Кечијанг.

Таа додаде дека трговската војна меѓу Кина и САД влијае врз целиот свет и изрази надеж дека наскоро ќе се реши.

– Се надеваме дека ќе има решение во трговскиот спор со САД затоа што тој влијае врз целиот свет – му рекла Меркел на кинескиот премиер на почетокот од дводневната посета на Кина.

Канцеларката додаде дека Германија е отворена за кинески инвестиции и ги повика сите кинески компании да инвестираат во нејзината земја.

Таа сепак нагласи дека Германија спроведува проверки на инвестициите во одредени стратешки сектори и клучната инфраструктура.

Прочитајте и...  Пресврт во случајот стар 13 години: Германските обвинители тврдат дека малата Медлин е мртва (ВИДЕО)

На заедничката прес-конференција во Пекинг со Меркел, Ли рече дека Кина сака да ги спречи немирите во Хонгконг, каде веќе неколку недели се одржуваат протести.

Ли додаде дека Кина се надева оти Германија ќе прифати уште кинески компании и ќе ги ублажи правилата за извоз на одредени стоки.

Прочитај повеќе

Скопјани ги фати страв од коронавирусот (ВИДЕО)

Во Шпанија нови пет смртни случаи од коронавирус

Слободен печат

Огромните расходи на Франција се мерат во милијарди евра

Слободен печат

Официјалната обдукција потврди: Џорџ Флојд починал од срцев застој, имал многу модринки и исеченици

Слободен печат

Се зачади во косовското собрание: Претседателката ги опомена пратениците да не пушат на седница

Слободен печат

Мицкоски: Има зголемување на број на новоинфицирани, а никој не сноси одговорност

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бар: Во протестите во САД постои надворешно мешетарење

МИА Агенција

Меркел: Убиството на Џорџ Флојд е многу страшно

Слободен печат

Ставот на републиканскиот сенатор за воена интервенција на протестите објавен во „Њујорк тајмс“ предизвика лавина реакции: Читателите не разликуваат вест од мислење

Слободен печат

Четворица пожарникари со две противпожарни возила гаснат пожар кај Росоман

Слободен печат

Меркел дефинитивно рече збогум: Најмоќната жена во Европа сепак заминува во пензија

Слободен печат

Куомо до демонстрантите: Тестирајте се на коронавирус, тоа е граѓанска должност

Слободен печат