Меркел побарала средба со Вучиќ во Њујорк

Канцеларката на Германија, Ангела Меркел побарала во Њујорк следната недела да се сретне со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, пренесува Блиц.рс.

Меркел кон крајот на минатата недела упатила покана до српскиот претседател да разговараат за време на претстојот во САД на седницата на Генералното собрание на Обединетите нации.

„Канцеларката Меркел побарала билатерална средба со претседателот Вучиќ во Њујорк. Таа таму оди на ден и пол и побара состанок со него“, открива извор за „Блиц“.

До состанок меѓу Вучиќ и Меркел доаѓа откако за прв пат во официјална посета ја прими премиерката на Србија, Ана Брнабиќ.

„Секако најзначајна тема ќе биде перспективата на дијалогот меѓу Белград и Приштина по вакумот откако е распуштена косовската влада“, открива изворот.

Прочитајте и...  Поради трагедијата во Романовце утре прогласен ден на жалост во Куманово

Овој состанок можеби претставува одговор на прашањето зошто премиерката Брнабиќ и канцеларката Меркел пред два дена две третини од состанокот го посветиле на економски теми, а онаа политичката, клучната што се однесува на Косово била споредна.

Меркел по средбата со Брнабиќ рекла дека дијалогот меѓу Белград и Приштина не е можен затоа што таксите претставуваат голема пречка.

Прочитај повеќе

Иранските власти демантираат дека го кријат вистинскиот број на смртни случаи од коронавирус

Слободен печат

ЕК ги осудија антисемитските маски на карневалот во Белгија

Слободен печат

Брнабиќ: Приоритет е иницијативата мини Шенген и инфраструктурното поврзување на регионот

МИА

Милошоски утре ќе треба да ги предаде снимките што ги објави вчера

Дендиас без коментар за непочитувањето на Преспанскиот договор

Либискиот премиер: Калифа Хафтар е воен злосторник

Слободен печат

Остави Коментар

5 × 2 =

Прочитај повеќе

Димковски: Исплатени 607 милиони денари субвенции за сточарите

Слободен печат

„ТЕ-ТО“ дематира: Лага е дека сме профитабилна компанија, која остварува милионски добивки

Слободен печат

Гутереш го претстави глобалниот акциски план за човековите права

Слободен печат

Резултатите покажуваат дека во Косово нема случај на заразени од коронавирус

Слободен печат

Поради трагедијата во Романовце утре прогласен ден на жалост во Куманово

Слободен печат

Колку реално партиите можат да добијат двотретинско мнозинство?