Меркел од Лукашенко побара да дозволи помош од ОН и Еврокомисијата за мигрантите на границата

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска повторно разговарала со белорускиот претседател Александар Лукашенко, и од него побарала да дозволи помош од Обединетите нации и Европската комисија за мигрантите на границата со Полска. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber – Канцеларката Меркел повторно разговараше со Лукашенко. Таа ја истакна потребата од хуманитарна помош и инфраструктура за … Продолжи со читање Меркел од Лукашенко побара да дозволи помош од ОН и Еврокомисијата за мигрантите на границата