Mеркел: Од екстремна важност е овие земји да не ја загубат надежта за членство во ЕУ

Идната претседателка на Европската комисија Фон дер Лајен и германската канцеларка Ангела Меркел вечерва од Берлин порачаа дека на земјите од Западниот Балкан мора да им се обезбеди перспектива во ЕУ.

Како што пренесува Дојче Веле, избраната претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лајен најави нови специјални проекти за соработка и помош со Северна Македонија и Албанија за да се намали разочарувањето од неуспехот да се добие почеток на преговори со ЕУ.

Канцеларката Ангела Меркел одново ја критикуваше блокадата на Франција како грешка.

-Уште еднаш кажав дека од стратегиски европски интереси, сметам дека е од екстремна важност овие земји да не ја загубат надежта за членство во ЕУ- рече Меркел.

Прочитајте и...  Турканици пред кумановскиот центар за социјални работи, граѓаните бараат информации за платежни картички

Фон дер Лајен вечерва во Берлин одржа заедничка прес-конференција со германската канцеларка Ангела Меркел на која и двете политичарки уште еднаш го потенцираа значењето на европската перспектива за земјите од Западниот Балкан.

-Цврсто сум убедена дека за нас е од големо стратегиско значење да го приближиме Западниот Балкан што поблиску до ЕУ. Се додека не можат да се отворат пристапните преговори со сите сили ќе се обидувам да развивам заеднички проекти кои по патот на потесната соработка ќе ги приврзат земјите од Западниот Балкан поблиску до нас, затоа што ако ние не го сториме тоа, некои други ќе го искористат вакумот, а тоа не го сакаме. Албанија и Северна Македонија презедоа неверојатни напори за да ги исполнат критериуми кои ние од нив ги баравме- рече Фон дер Лајен.

Прочитајте и...  Двајца новозаразени во Гостивар, закажани 50 тестирања

Изминатава недела и претседателот на германскиот Парламент, Бундестагот, Волфганг Шојбле како и шефот на дипломатијата Хајко Маас остро ја критикуваа блокадата на Северна Македонија и Албанија. Маас зборуваше за „најголемата грешка која ЕУ ја направила во последно време”.

Прочитај повеќе

Давитковски: Маските може да бидат услов за регуларност или партиска манипулација со гласачите

Слободен печат

Путин ја одобри новата доктрина за употреба на нуклеарното оружје

Слободен печат

Андоновиќ: Политички проект за рушење на Трамп и судир во американскиот политички естаблишмент (ВИДЕО)

Слободен печат

Меѓународно истражување „КОВИД-19 и ментално здравје”

МИА Агенција

Битиќи: Трет пакет економски мерки – платежна картичка за активните невработени лица, ваучер за домашен туризам (ВИДЕО)

Слободен печат

ИНТЕРВЈУ Проф. др. Сашко Јовев: Докажавме дека нашата земја има здравство од европски ранг!

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Џорџ Буш: Убиството на Флојд е шокантен неуспех во борбата против расизмот

Слободен печат

Кривичен суд: Вработениот во судската писара е негативен на вирусот

МИА Агенција

Италија од денеска ги отвора границите, засилените мерки остануваат

Слободен печат

Гневот од САД се пресели во Европа: Демонстрации во Париз против расната неправда и полициската бруталност (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Потресен говор на мајката на ќерката на Џорџ Флојд: Таа е доказ дека тој беше добар човек! (ВИДЕО)

Слободен печат

Д-р Грубовиќ Растворцева за лекувањето со крвна плазма на болните од Ковид-19 – Критериуми, испитувања и евентуален ризик (ВИДЕО)

Слободен печат