Меркел: Не знам дали ќе има договор за Фондот за економско опоравување

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денекса дека не може да гарантира дека државите членки на ЕУ на самитот на лидери оваа недела ќе постигнат договор за Фондот за економско опоравување од коронавирусот и за повеќегодишниот буџет, имајќи во предвид дека меѓу нив и натаму постојат разлики по тоа прашање.

– Ставовите остануваат поделени. Не можам денес да кажам дали ќе постигнеме договор во петок, рече Меркел во текот на конференциајта за новинари со италијанскиот премиер Џузепе Конте, пренесе Ројтерс

Таа додаде дека Италија и Германија се договориле за основната структура на предлогот на ЕУ, пренесе Ројтерс.

Прочитајте и...  Нови 195 позитивни случаи со Ковид-19 во Бугарија, починаа седум лица

Прочитај повеќе

Во Херцег Нови дури 92 проценти помалку туристи од минатата година

Слободен печат

Мета: Време е албанските граѓани да станат господари на својата земја

Слободен печат

Граничната полиција на БиХ спречи 183 мигранти да ја преминат границата

Слободен печат

Во Албанија и денеска високи бројки на новозаразени со Ковид-19

Слободен печат

Повеќе од 30 мигранти спасени во каналот Ла Манш

Слободен печат

Традицијата во чест на „Св. Пантелејмон” и годинава продолжува на Голак

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ПОЖАР ВО СТАНБЕНА ЗГРАДА ВО ЧЕШКА: Најмалку 10 мртви (ВИДЕО)

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот, досега починале 726.415 лица

Слободен печат

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

Слободен печат

Српската дијаспора на протести ширум светот (ВИДЕО)

Слободен печат

Макрон: САД треба да реинвестираат во Либан

Слободен печат

Демонстрантите во Бејрут обесија картонски ликови на премиерот и членовите на владата (ВИДЕО)

Слободен печат