Меркел: На следниот самит ќе се навратиме на Северна Македонија – Слободен печат
ВестиМакедонија

Меркел: На следниот самит ќе се навратиме на Северна Македонија

Од јануари 2020 година Хрватска го презема претседавањето со ЕУ.

Не успеавме да постигнеме консензус за пристапување на Северна Македонија во ЕУ, ќе се навратиме пак на самитот во Загреб, рече германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Брисел.

Од јануари 2020 година Хрватска го презема претседавањето со ЕУ.

-Кога разговаравме за отворањето преговори, за жал, не можевме да постигнеме договор околу Албанија и Северна Македонија. Многу ми е жал за оваа одлука. Ставот на Германија беше да ги започне разговорите ако се исполнат одредени услови, но не постигнавме едногласност- рече Меркел.

Ставот на Германија беше дека треба да почнат преговори, но немаше консензус и не донесовме заклучок, рече таа.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Еден коментар

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close