18.8 C
Скопје

Меркел на 15 јули ќе има средба со Бајден во Вашингтон

Германската канцеларка Ангела Меркел на 15 јули ќе има средба со американскиот претседател Џо Бајден во Вашингтон за да ги потврди длабоките билатерални односи меѓу двете земји, објави во петокот портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки.

– Лидерите ќе разговараат за нивната посветеност за тесна соработка за различни заеднички предизвици, вклучително и ставање крај на пандемијата со ковид-19, решавање на климатските промени и промовирање на економски напредок и меѓународна безбедност, засновани врз нашите заеднички демократски вредности, истакна Псаки на маргините на првиот ден од Самитот на Г-7 во Англија.

Германија и САД имаат имаат долга традиција на блиски односи, но за време на мандатот на Доналд Трамп односите помеѓу Берлин и Вашингтон беа заладени.

Поврзани вести

Рама и Мета ја поздравија одлуката на Холандија за Албанија да почне преговори со ЕУ

Слободен печат

ООН ги поздрави резултатите од средбата меѓу Бајден и Путин

Слободен печат

Шахпаска: Креираме законско решение кое ќе одговори на денешното современо време

Слободен Печат

СДСМ: Опозициската ВМРО-ДПМНЕ се уште е под палка на бегалецот од Будимпешта

Слободен Печат

Подеми и падови во односите на Путин со американските претседатели

Слободен печат

Паника во Рим: Пронајдена бомба во автомобил на три часа пред почетокот на натпреварот Италија – Швајцарија

Слободен печат

Остави Коментар