Меркел лично ќе го потсети Ердоган да го почитува миграцискиот пакт со ЕУ

Канцеларката на Германија, Ангела Меркел, наводно планира следниот месец да ја посети Турција, каде би се сретнала со претседателот на Турција, за да го потсети да го испочитува миграцискиот пакт со ЕУ, пренесува „Зидојчет цајтунг“.

Ердоган во неделата предупреди дека Турција, која веќе примила околу 3,7 милиони сириски бегалци, нема да може да се справи со нов бран мигранти.

Според пактот за миграција од 2015 година, Турција ги прифати бегалците кои се селат во Европа во замена за финансиска поддршка.

Според Ројтерс, бројот на мигрантите неодамна повторно почнал да се зголемува со обидите на Дамаск и Москва да го заземат Идлиб, последната голема енклава што ја држат бунтовниците во Сирија, а во која живеат околу три милиони луѓе.

Прочитајте и...  Можно враќање на рестриктивните мерки за продолжениот викенд

Ердоган во неделата рече дека над 80.000 бегалци се упатиле кон Турција.

Прочитај повеќе

„Ако затворите на Задушница, тешко вас!“

Слободен печат

Грција нема издадено никаква нова или дополнителна забрана за влез на македонски државјани

МИА Агенција

Границите затворени, платените зелени картони подарок од граѓаните?!

Една по една се затвораат вратите за македонските туристи

Михаило Донев

Германија предлага нов закон за отпуштање војници екстремисти

Слободен печат

Град Скопје изврши намалување на решенијата за фирмарина за 2020 година

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Не е потребно аплицирање за платежната картичка, корисниците ќе бидат известени од банките

Слободен печат

Затворена уште една текстилна компанија во Штип, вкупно седум конфекции

МИА Агенција

Волсстрит „порасна“ и покрај протестите во САД: Инвеститорите се надеваат на брзо опоравување од корона кризата

Слободен печат

Над 600 медицински сестри починаа од Ковид-19 во светот

Слободен печат

УЈП демантира дека 200 вработени се во самоизолација поради контакт со Лукаревска

Слободен печат

Расте невработеноста во во ЕУ и еврозоната

Слободен печат