Меркел и Мицотакис телефонски разговараа во пресрет на конференцијата во Берлин за Либија

Германската канцеларка, од нејзина страна изразила заложба за позициите на ЕУ и додала дека конференцијата во Берлин има за цел да донесе мир и стабилност во Либија и нема да се занимава со прашање поврзани со морските зони во Источниот Медитеран.

Незадоволство за фактот што Грција не е поканета на конференцијата во Берлин и загриженост за ситуацијата во Либија особено по потпишувањето на меморандумите со Турција, кои Грција ги смета за невалидни, изразил грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во телефонскиот разговор што го имал со германската канцеларка Ангела Меркел, според грчки владини извори, јави дописничката на МИА од Атина.

Според истите извори, Мицотакис ја повикал Меркел и претставниците на ЕУ што ќе учествуваат на конференцијата да ја имплементираат соодветната одлука од последниот самит на унијата.

Германската канцеларка, од нејзина страна изразила заложба за позициите на ЕУ и додала дека конференцијата во Берлин има за цел да донесе мир и стабилност во Либија и нема да се занимава со прашање поврзани со морските зони во Источниот Медитеран.

Прочитајте и...  Рио се тресе, ама не од коронавирусот

Меркел, според грчките владини извори, за време на телефонскиот разговор со Мицотакис исто така изразила целосна поддршка на заклучоците од последниот Самит на ЕУ во врска со меморандумот меѓу Либија и Турција и за морските зони.

Фото: EPA-EFE/FELIPE TRUEBA

Прочитај повеќе

Белград ризикува санкции поради купувањето на ракетниот систем „панцир“

Слободен печат

Филипче: Пациентката со коронавирус е во добра состојба, идентификувани се и другите патници во комбето

Слободен печат

Нови конфликти меѓу полицијата и локалното население во Лезбос

Слободен печат

Филипче: Нема простор за паника, нема потреба за снабдување со залихи

Слободен печат

Џеф Безос секогаш ги поставува овие три прашања кога вработува нови работници

Слободен печат

Прес-конференција на министерот Филипче (ВО ЖИВО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Србија: Почнува исплата на девизни заштеди на поранешните штедачи на СФРЈ

МИА Агенција

Романскиот претседател го назначи Читу за мандатор на преодната влада

Слободен печат

Путин прифати на 22 април да се гласа на референдумот за уставни измени

МИА Агенција

Стотина гости во хотел во Шпанија остануваат во изолација поради коронавирусот

Слободен печат

Детската клиника во Скопје ги забрани посетите на малите пациенти

Слободен печат

Дали демократските конкуренти и Трамп ја лоцираа „слабата точка“ на Сандерс?

Слободен печат