-2 C
Скопје

Меркел: Граѓаните да бидат трпеливи, се гледа светлината на крајот на тунелот

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика денеска граѓаните да останат трпеливи заради ограничувањата кои се на сила за спречување на ширењето на коронавирусот, оценувајќи дека со вакцините ќе дојде и „светлината на крајот на тунелот“.

Во говор во германскиот парламент, Бундестаг, еден ден после договорот со шефовите на владите на сојузните покраини мерките да бидат продолжени најмалку до 20 декември, Меркел рекла дека тоа е нужно за да се осигура дека болниците нема да бидат преоптеретени, пренесува сајтот Слободна Европа.

„Во борбата против пандемијата не се работи за здравје или економија, здравје или образование, здравје или култура, здравствени или социјални контакти, туку за сите тие работи заедно“, рекла Меркел.

Германија на втори ноември забрани да работат угостителските објекти, културните институции и теретаните, додека училиштата, продавниците и фризерските салони останаа отворени.

Прочитајте и...  Во Делчево промовирана книгата „Човекот кој ме хранеше сонце" од Бети Арсовска

Тие мерки би требало да се на сила четири недели, но германската канцеларка и гувернерите во среда вечерта се договорија да ги продолжат до 20 декември.

Целта е бројката на новозаразени во секој регион на земјата на неделно ниво да биде под 50 на 100.000 жители, а сега има по 140.

Канцеларката Меркел рекла дека граѓаните имаат причини да бидат оптимистични заради вакцините кои веројатно ќе бидат одобрени пред Божиќ.

Поврзани вести

ВИДЕО I Поранешен агент на ШИК открива нечуени детали за припадникот на косовската полиција, Фадил Сулевиќ, кој вчера беше пронајден мртов во близина на Приштина: Еве што знаеше и кој се плашеше …

И.И.

ФОТО | „Доста беше“: Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ роденденски ја запроси девојката Сања

СП.

Среќа во несреќа: Нема повредени патници на ЈСП во сообраќајката кај Шумарски факултет

Слободен печат

Изградба и обнова на основни училишта со 328 милиони денари, за средните 19,7 милиони

Слободен печат

Филипче: Тие што прележале засега не треба да се вакцинираат

И.И.

Владата повторно ќе дава субвенции, овој пат 52 милиони денари ќе бидат поделени за енергетско ефикасни прозорци и сончеви колектори

И.И.

Остави Коментар