Меркел го критикуваше Нетанјаху за најавата за анексија на Јорданската Долина

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ја критикуваше најавата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изречена минатата недела дека планира да ја анектира Јорданската Долина на Западниот Брег. Меркел потенцира дека таа изјава им нанесува штета на преговорите за мировен договор.

– Германската Влада ги поддржува меѓународните преговори за изнаоѓање мировно решение во смисла на решение за две држави. Анексиите се секогаш штетни за мировните решенија, изјави Меркел на денешната заедничка прес-конференција со јорданскиот крал Абдула.

– Планот кој го најави Нетанјаху е катастрофа за секаков обид за постигнување решение за две држави, истакна кралот Абдула.

Прочитајте и...  Глобалното ширење на коронавирусот ги стресе светските пазари на капитал

Прочитај повеќе

Белата куќа побара од Конгресот 2,5 милијарди долари за борба со коронавирусот

МИА Агенција

Украинска амбасада во Белград: Антиукраинска и антисрпска провокација на Саемот за туризам во Белград

МИА Агенција

КАКО се шири коронавирусот во Иран?! (ВИДЕО)

Слободен печат.

Пецас: Веднаш започнува изградба на затворените центри за бегалци и мигранти на островите

Слободен печат

Царовска: Минималната плата ги покачи и останатите плати во државата

Хилари Клинтон: Приоритет на изборите е да се испрати Трамп во пензија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Конте: Италија е безбедна земја за патувања и туризам

Слободен печат

Деркоски: Ниту еден избирач нема да може да гласа без важечки личен документ на изборите на 12 април

Слободен печат

САД покрена постапка против Хафтар за воени злосторства

Слободен печат

Трамп: Ниту сакам да ми помогне, ниту ми помогнала некоја земја да победам на изборите

Слободен печат

Филипче: Патникот од Дубаи нема коронавирус

Слободен печат

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Филипче за пациентот со симптоми на коронавирус

Слободен печат